Północne Stany Zjednoczone mogły zobaczyć zorzę polarną w środę wieczorem po rozbłysku słonecznym

Podczas gdy Ziemia trzęsła się z powodu intensywnych pożarów, fal upałów i powodzi w tym tygodniu, Słońce tętniło imponującymi erupcjami z jego powierzchni. Nadchodzące wybuchy energii spowodowały awarię radia i oczekuje się, że zorza polarna pojawi się ze środy na czwartek w północnych regionach Stanów Zjednoczonych i Europy. Ta aktywność to tylko zapowiedź tego, co stanie się ze wzrostem aktywności słonecznej w nadchodzących latach.

Eksperci mówią Zorze polarne mogą pojawiać się poniżej średnich szerokości geograficznych. W przypadku umiarkowanej burzy geomagnetycznej tańczące światła można zobaczyć na północnym wschodzie, północnych i środkowych Wielkich Równinach oraz na Skalistej Północy. Jeśli burza geomagnetyczna zakończy się po silniejszej stronie prognozy, na południu mogą pojawić się kurtyny światła.

Najnowsza aktywność rozpoczęła się od rozbłysku słonecznego, który rozpoczął się w poniedziałek wieczorem. Rozbłysk słoneczny pojawia się, gdy linie pola magnetycznego w pobliżu plam słonecznych (ciemnych plam na powierzchni Słońca) przecinają się, przecinają i wyrównują, powodując nagły przypływ energii. Według NASA. Rozbłysk może być intensywny i uwolnić dużo promieniowania w kosmos, co może zakłócić komunikację radiową na Ziemi. Poniedziałkowy wieczór wybuch trwał osiem godzin.

„Naprawdę interesujące było to, jak długo to trwało” – powiedział Bill Murtagh, koordynator programu w Space Weather Prediction Center National Oceanic and Atmospheric Administration. „Długie, długie wydarzenie, takie jak to, wskazuje na całkowitą energię erupcji”.

Dane satelitarne wykazały umiarkowaną burzę promieniowania słonecznego i możliwe zakłócenia w komunikacji radiowej o wysokiej częstotliwości wokół regionów polarnych.

„Każdy, na przykład linie lotnicze, które polegają na komunikacji o wysokiej częstotliwości, bez wątpienia odczuje skutki… w tym kilkugodzinnym okresie” – powiedział Murtagh.

Przedłużające się zdarzenie zaobserwowano wraz z dużym oddzielnym wyrzutem plazmy i pola magnetycznego ze Słońca, znanym jako koronalny wyrzut masy, który był skierowany lekko w stronę Ziemi. NOAA przewidział, że koronalny wyrzut masy może przejść blisko Ziemi do czwartku, powodując niewielką (G1) do umiarkowanej (G2) burzę geomagnetyczną (w skali od 1 do 5), która może doprowadzić do zorzy polarnej na średnich szerokościach geograficznych.

Zorza polarna powstaje, gdy Słońce wysyła serię naładowanych cząstek, takich jak rozbłyski słoneczne lub koronalne wyrzuty masy. Ta eksplozja zaburza ziemską magnetosferę, bańkę, która otacza naszą planetę i chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Cząsteczki słoneczne zderzają się i naciskają na magnetosferę, zmieniając kształt i kierunek linii pola magnetycznego Ziemi. Niektóre cząstki zostają uwięzione wzdłuż tych linii pola magnetycznego i są przyspieszane do górnych warstw atmosfery, gdzie wzbudzają cząstki i uwalniają fotony świateł, które widzimy jako zorze polarne.

Niedawny koronalny wyrzut masy miał miejsce w dolnej prawej części Słońca, co prawdopodobnie wysłało większość naładowanych cząstek w przestrzeń kosmiczną i mniejszą część z powrotem na Ziemię. Przewidujemy, że zobaczymy w tym jakiegoś pomocnika” – powiedział Murtagh.

W ostatnich miesiącach niektóre burze geomagnetyczne uderzyły w Ziemię mocniej niż początkowo oczekiwano i przyniosły piękne obserwacje zorzy polarnej na południu. Burze te rejestrowały się od silnych do silnych, z tańczącymi światłami sięgającymi daleko na południe, aż do Arizony.

Murtagh powiedział, że ta burza geomagnetyczna może stać się silniejsza niż w oficjalnej prognozie, ale prognostycy prawdopodobnie nie będą wiedzieć, dopóki burza się nie zbliży. Po pierwsze, muszą lepiej przyjrzeć się magnetycznemu kierunkowi nadchodzącej burzy. Jeśli pole magnetyczne ma kierunek zgodny z polem magnetycznym Ziemi, może to doprowadzić do silnej burzy geomagnetycznej.

„My mieliśmy [severe storm] warunków po erupcjach takich jak ta w przeszłości. Trudno to przewidzieć, a wszystko zależy od struktury magnetycznej” – powiedział Murtagh. NASA przewiduje burzę magnetyczną G3 W zależności od kierunku magnetycznego burzy, prędkości i pozycji.

Naukowcy twierdzą, że jeśli burza geomagnetyczna i zorze ucichną, w przyszłym roku będzie znacznie więcej szans na olśniewające pokazy świetlne. Słońce zbliża się obecnie do okresu maksymalnej aktywności, podczas którego rozbłyski słoneczne, które mogą prowadzić do zorzy polarnej, są najbardziej obfite. Naukowcy przewidują, że możemy maksymalnie do 2025 r W miarę zbliżania się do tego punktu zobaczymy większą aktywność.

W międzyczasie zrelaksuj się i miej nadzieję na czyste niebo.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *