Polscy lekarze mogą być zmuszeni do oficjalnego rejestrowania ciąż swoich pacjentek

Polscy lekarze mogą być zmuszeni do oficjalnego rejestrowania ciąż swoich pacjentek

W Polsce, kraju, w którym prawo aborcyjne jest bardzo represyjne, lekarze planują wprowadzić nową zasadę dodawania dodatkowych danych o swoich pacjentkach, w tym rejestracji kobiet w ciąży. Budzi obawy o prawa Polek żyjących w środowisku, w którym obowiązują represyjne przepisy przeciwko wolności aborcji, jedne z najbardziej restrykcyjnych w Europie.

„Przechowywanie danych jest przerażające dla kobiet, mogą one zdecydować się na przerwanie ciąży poza systemem (zdrowia), ponieważ nawet jeśli nie zostaną za to w żaden sposób ukarane, informacje są nadal znane i mogą zostać poproszone przez lekarzy. pytania. Taka jest obecna sytuacja społeczna, prawna i polityczna w Polsce. To może być stresujące – powiedziała Antonina Lewandowska, działaczka Fundacji Kobiet i Planowania Rodziny.

W 2021 r. polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dobrowolne przerwanie ciąży w przypadku poważnych nieprawidłowości płodu jest niezgodne z konstytucją, możliwe tylko z powodu gwałtu, napaści na tle seksualnym lub zagrożenia życia matki.

Bezgraniczna aborcja Aborcja to sieć grup działających na rzecz wolności, w tym Abortion Dream Team, który powstał, aby zapewnić natychmiastową pomoc Polekom w znalezieniu bezpieczniejszych opcji aborcji. Odłóż piętno na bok.

Działaczka Justyna Wydrzyńska została postawiona w stan oskarżenia w tym kraju w kwietniu br. za pomoc kobiecie w przeprowadzeniu aborcji, co świadczy o prześladowaniach tych organizacji.

„Szpiedzy” to lekarze narażeni na ryzyko

Agnieszka Kursuk, ginekolog, wyraża swoje oburzenie z powodu rozporządzenia, ponieważ obawia się, kto może uzyskać dostęp do tych prywatnych danych oraz w jaki sposób kobiety są inwigilowane i kontrolowane.

„Przychodzi do mnie kobieta. Widzę, że jest w ciąży. Muszę dodać te informacje do komputera lub muszę, gdy wrócę za miesiąc, zapytać ją jeszcze raz: „Czy nadal jesteś w ciąży? Sprawdź, co się dzieje podczas ciąży. To poufne i poufne dane. Nikt nie wie, kto ma do nich dostęp. Kobiety są narażone na szpiegowanie, kontrolowanie i karanie za przerwanie ciąży. To naraża nas jako lekarzy. Nie zamierzam szpiegować na moich pacjentów, nie zamierzam ich zgłaszać.

Argumenty Rządu Polskiego

Ze swojej strony polski rząd twierdzi, że te zasady nie są pomysłem rządzącej Partii Konserwatywnej, ale są wdrażane w ramach rekomendacji europejskiej. Mówią, że zmiany dotyczą nie tylko Polski, ale całej UE.

„Komisja Europejska wydała zalecenia, jakie informacje należy umieścić w karcie pacjenta. Mówimy o tych samych danych. Grupa krwi, czyli alergia na jakikolwiek lek, jest bardzo ważna przy wdrażaniu leczenia. Rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz powiedział:

Plan prowadzenia rejestru kobiet w ciąży jest przedmiotem troski wielu organizacji i lekarzy, ponieważ sugerują, że zapewni większą kontrolę, monitorowanie i stres, tym samym nadal zagrażając prawom kobiet.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *