Polscy rolnicy blokują autostrady, a Tusk zapowiada interwencję przed UE

Polscy rolnicy blokują autostrady, a Tusk zapowiada interwencję przed UE

Kraków (Polska), 16 lutego (EFECOM). – W najbliższy piątek polski sektor rolniczy kontynuuje protesty, blokując autostrady i demonstracje w całym kraju, podczas gdy premier Donald Tusk zażądał od Brukseli „zdecydowanych środków” w celu udobruchania rolników.

Setki traktorów zablokowały kilka autostrad w całej Polsce, a elementy małej architektury zostały spalone w kilku centrach miast, np. we Wrocławiu (na zachodzie), gdzie doszło do starć protestujących z policją.

Polscy rolnicy od miesięcy protestują przeciwko importowi produktów rolno-spożywczych z Ukrainy bez kwot i kontroli jakości, a także przeciwko brukselskiemu Zielonemu Ładowi.

Tymczasem polski premier Donald Tusk ogłosił w piątek na granicy z Białorusią, gdzie spotkał się ze swoim fińskim odpowiednikiem Petterim Orbo, że „wojny (na Ukrainie) nie można przypisywać ciężkim stratom, jakie wyrządza polskie rolnictwo”.

„Mamy prawo oczekiwać, że UE zwiększy wsparcie i ochronę rolnictwa europejskiego, zwłaszcza polskiego” – powiedział Donald Tusk.

Polski premier ubolewał nad „nierówną sytuacją, w jakiej znajduje się Polska w zakresie produktów rolnych spoza wschodniej granicy, głównie Ukrainy” i zapowiedział „interweniowanie na szczeblu europejskim”.

W wypowiedzi dla prasy wspólnie z premierem Finlandii Tusk przypomniał, że „Polska i Finlandia to kraje, które bardzo zaangażowały się we wspieranie Ukrainy i dały przykład, jak pomagać w czasie wojny”, ale „trzeba kontynuować” oraz „nie pozwalać na nieuczciwą konkurencję”.

Pikiety polskich rolników zablokowały przejście graniczne z Ukrainą, uniemożliwiając wjazd ciężarówkom z towarem.

Kilka dni temu te trzy ciężarówki zostały zaatakowane, a ich ładunek wyrzucony na drogę, co wywołało oficjalny protest rządu Kijowa. EFECOM

mag/cph/jmj

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *