Polscy rolnicy blokują krytyczne przejścia graniczne z Niemcami

Polscy rolnicy blokują krytyczne przejścia graniczne z Niemcami

Polscy rolnicy zablokowali w niedzielę kluczowe przejście graniczne z Niemcami w Słupicach, protestując przeciwko importowi towarów spoza UE, ich zdaniem niezgodnych z europejskimi przepisami i normami.

„Blokada rozpoczęła się o 13:00 (12:00 GMT). Autostrada A2 w obu kierunkach jest zamknięta” – powiedział AFP rzecznik lokalnej policji Wwa ​​Murmylo.

Rolnicy początkowo planowali 25-dniową blokadę, ale po rozmowach z sąsiadami, kupcami i przewoźnikami „postanowili odblokować przejście prawdopodobnie jutro” – powiedział Darius Wrobel, jeden z organizatorów ruchu.

„To zależy od rzeczy, których nie możemy się spodziewać” – powiedział przed poniedziałkowym spotkaniem ministrów rolnictwa UE w Brukseli.

„Muszą zacząć traktować nas poważnie” – stwierdził Wrobel.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

„Protestujemy przeciwko Europejskiemu Zielonemu Ładowi, musimy ograniczyć import produktów rolno-spożywczych z krajów spoza UE i musimy zadbać o produkcję rolną w UE” – dodał.

Polscy rolnicy od tygodni protestują w Polsce, blokując drogi w całym kraju i przejścia graniczne z Ukrainą.

Polska jest jednym z największych zwolenników Ukrainy od rozpoczęcia rosyjskiej ofensywy w lutym 2022 r., jednak w ostatnich miesiącach ich stosunki pogorszyły się w wyniku sporów handlowych, zwłaszcza w związku z otwarciem granic UE dla ukraińskich towarów rolnych. Niezgodny ze standardami modułu.

Reklama — przewiń, aby kontynuować

W piątek polski rząd powiedział AFP, że Warszawa i Kijów „daleko są od porozumienia” w sprawie importu ukraińskich produktów rolnych.

Polska wyznaczyła przejście graniczne z Ukrainą jako „infrastrukturę krytyczną”, aby uniknąć zakłóceń mogących mieć wpływ na dostarczanie temu krajowi pomocy wojskowej i humanitarnej.

sw/de/hgs/mb

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *