Polscy rolnicy protestują w całym kraju przeciwko brukselskiemu Zielonemu Ładowi

Polscy rolnicy protestują w całym kraju przeciwko brukselskiemu Zielonemu Ładowi

Kraków (Polska), 9 lutego (EFE).- W piątek wielu polskich rolników protestowało w całym kraju przeciwko dostępowi traktorów do dróg i dużych miast, dodano środki w związku z blokadą dwóch przejść granicznych z Ukrainą.

Jak podała dziś policja, różne przyczepy kempingowe składające się z 200 ciągników zaczęły blokować ronda, dostęp do autostrad, dróg promieniowych i dojazdów do miast w całym kraju w ramach protestów, które potrwają do południa.

Polski sektor rolnictwa przyłączył się do demonstracji w innych krajach europejskich przeciwko tzw. Zielonemu Ładowi Unii Europejskiej (UE), którego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej poprzez zmiany środowiskowe do 2050 roku.

W Krakowie (południe) rzecznik straży miejskiej Piotr Speich powiedział EFE, że „od wschodu do miasta zbliża się 150 ciągników” oraz „od południa dołączy do niego kolejna grupa około 50 osób”. Bliski dostęp do głównych autostrad.

Minister rolnictwa Czesław Siekierski wyraził dziś na konferencji prasowej swoje wsparcie dla protestujących, mówiąc, że „protestują nie tylko w swoim imieniu, ale także w imieniu konsumentów” i zaprosił przedstawicieli sektora rolnego. Spotkamy się z nim w przyszłym tygodniu.

Ze swojej strony wiceminister środowiska Milos Motica zapewnił, że „Komisja Europejska musi uwzględnić protesty rolników, bo są one zasadne” oraz że „radykalne zmiany wprowadzone w Zielonym Ładzie negatywnie wpływają na produkcję rolną i suwerenności żywnościowej w Europie”.

Natomiast pikiety polskich związków rolniczych rozpoczęły dziś blokowanie przejścia granicznego Dorohusk-Jakodyń (Wschód) z Ukrainą i ogłosiły zamiar zablokowania na miesiąc wjazdu ukraińskich towarów.

Podobnie na innym punkcie granicznym, Medyce (Wschód), rolnicy przeprowadzą dziś tymczasową blokadę i demonstrują, żądając ceł i kontyngentów na import żywności rolnej z Ukrainy.

Obecnie Polska zezwala jedynie na transport ukraińskich produktów rolno-spożywczych, ale nie na ich sprzedaż na terenie kraju i od miesięcy ma prawo weta w sprawie importu z Ukrainy. EFE

mag/cph/alf

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *