Polska apeluje o „zdecydowaną” reakcję przeciwko Mińskowi za przekierowanie powietrza

Ankara, 24 maja (EFE). – Prezydent RP Andrzej Duda potępił przymusowe lądowanie samolotu Ryanair w Mińsku w niedzielę w Ankarze w ten poniedziałek, najwyraźniej wzywając do aresztowania niezadowolonego dziennikarza i „zdecydowanej reakcji Unii Europejskiej” przeciwko Białorusi ”.

Samolot (Mińskil) został zmuszony do lądowania pod pretekstem zagrożenia bombowego, co było niesłuszne. Międzynarodowa opinia publiczna nie może tego zaakceptować – powiedział Duda podczas telewizyjnego spotkania na żywo ze swoim tureckim rywalem Recepem Tayyipem Erdoganem w Ankarze.

Nie mogę na to odpowiedzieć. Mam nadzieję, że UE będzie zdecydowanie działać. Uważam to za naruszenie prawa międzynarodowego. W samolocie byli też obywatele Polski – powiedział prezydent.

Ryanair Flight 4978, który wystartował z Aten do Wilna, został zmuszony do lądowania w Mińsku na rozkaz białoruskich władz, które złożyły skargę na zagrożenie bombowe i wysłały do ​​startu myśliwiec MIG-29.

Kiedy samolot wylądował na lotnisku, na pokładzie samolotu białoruskich służb specjalnych nie znaleziono żadnych materiałów wybuchowych.

Pasażerowie zostali zmuszeni do poddania się godzinie policyjnej, podczas której deportowany dziennikarz opozycji Roman Protashevich, były współredaktor kanału społecznościowego Nexta Live i jego dziewczyna, Sofia Sabeka, 23-letnia obywatelka Rosji z Wilna, zostali zatrzymani.

Rząd polski ogłosił, że zwraca się do Prokuratury Generalnej o dochodzenie w celu wyjaśnienia „oszustwa i groźby przejęcia kontroli nad samolotem”, ponieważ urządzenie zostało zarejestrowane w polskim rejestrze.

Społeczność międzynarodowa zareagowała ze złością na tę sprawę w bezprecedensowy sposób, określając Litwę jako samolot „porywający”, o którym mowa na szczycie szefów państw UE, który rozpoczął się w poniedziałek w Brukseli.

Przywódcy chcą omówić zakaz lądowania białoruskiego narodowego przewoźnika Belavia na lotniskach UE; Zatrzymaj loty firm społecznych i cały ruch z tego kraju do Unii w białoruskiej przestrzeni powietrznej. EFE

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *