Polska będzie chronić ceny gazu do użytku krajowego i publicznego do 2027 r.

Ta treść została opublikowana 12 lipca 2022 – 16:04

Kraków (Polska), 12 lipca (EFE).- Polski rząd przyjął we wtorek ustawę o bezpieczeństwie dostaw gazu, która ograniczy ceny za konsumpcję krajową i usługi publiczne do końca 2027 r.

Porozumienie, ogłoszone na konferencji prasowej w Warszawie przez rzecznika rządu Piotra Müllera, miałoby regulować cenę gazu dla odbiorców końcowych w domach, szkołach, szpitalach i żłobkach regulowaną przez Urząd Regulacji Energetyki.

W styczniu ubiegłego roku rząd zaczął interweniować w ceny gazu, aby złagodzić wpływ inflacji na gospodarstwa domowe.

Rzecznik powiedział jednak, że nowe prawo wskazuje, że będzie również możliwość ochrony przed skokami za pomocą „specjalnych mechanizmów państwowych”.

Oznacza to, że firmy są zobowiązane do utrzymywania stabilnych stawek, choć otrzymają rekompensatę ze specjalnego funduszu utworzonego w tym celu, a gospodarstwa domowe o niskich dochodach nadal będą otrzymywać czeki energetyczne.

Ponadto nowe prawo pozwala Ministerstwu Energii ogłosić stan wyjątkowy na określony czas i interweniować w działalność prywatnych firm w celu zagwarantowania bezpieczeństwa i integralności dostaw gazu – wyjaśnił Mueller.

Z drugiej strony, zamiast obecnych 40 dni, operatorzy będą mieli obowiązek przechowywania w rezerwie co najmniej 45-dniowego zużycia gazu.

Wreszcie, wszystkie firmy będą wymagały zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na komercjalizację paliw lub gazu, w tym te z roczną fakturą poniżej 22 000 euro, które do tej pory były zwolnione z tego obowiązku.

Ogłoszenie pojawiło się tego samego dnia, że ​​polska egzekutywa potwierdziła, że ​​środki przedłużą tzw. „tarczę antyinflacyjną” do końca października.

Premier Polski Mateusz Morawiecki ochrzcił pakiet działań „Tarczą antyinflacyjną Putina”, aby spróbować powstrzymać wzrost cen w wyniku wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego w Europie.

Lista środków obejmuje obniżenie podatku dochodowego do 12%, obniżenie podatku VAT na żywność do zera i VAT na paliwo z 23 do 8%, a także „urlop kredytowy” na spłatę kredytu hipotecznego, który umożliwia im dokonywanie płatności. Trzymiesięczne spłaty kredytu hipotecznego powinny być odroczone o rok. EFE

Mac/CPH/Reklamy

EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE jest wyraźnie zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.