Polska/Białoruś. – Polskie służby specjalne aresztują rzekomego białoruskiego szpiega – Hiszpania

Polska/Białoruś. – Polskie służby specjalne aresztują rzekomego białoruskiego szpiega – Hiszpania

Warszawa, 9 (DPA/EP)

Prokuratura w stolicy Polski, Warszawie, poinformowała we wtorek, że przed Bożym Narodzeniem służby specjalne aresztowały obywatela Białorusi pod zarzutem szpiegostwa i będą go trzymać w areszcie przez najbliższe trzy miesiące.

Polscy śledczy wskazują na więźnia, który od miesięcy współpracował z białoruskimi służbami specjalnymi, przekazując im informacje na temat obywateli Białorusi zesłanych na terytorium sąsiedniej Polski.

Według danych zebranych przez Polski Urząd Imigracyjny, w Polsce mieszka ponad 100 000 obywateli Białorusi, z czego około 63 000 uzyskało zezwolenie na pobyt po pracy w tym kraju.

Większość z nich, głównie młodzi ludzie, uciekła z Białorusi, której autorytarny przywódca, prezydent Aleksander Łukaszenko, jest jednym z nielicznych międzynarodowych przywódców, którzy wspierają prezydenta Rosji Władimira Putina.

Polska aktywnie rekrutuje informatyków i kreatywnych technologów z Białorusi w ramach państwowego programu „Poland Safe Haven”. Na Białorusi, liczącej prawie 10 milionów mieszkańców, żyje mniejszość licząca około 300 000 Polaków.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *