Polska. – Byli szefowie polskich tajnych służb Kamiński i Wasik – Hiszpania żąda „natychmiastowego zwolnienia”

Polska. – Byli szefowie polskich tajnych służb Kamiński i Wasik – Hiszpania żąda „natychmiastowego zwolnienia”

Kilku byłych szefów polskich służb specjalnych napisało wspólnie do Ministerstwa Sprawiedliwości pismo, żądając „natychmiastowego uwolnienia” byłego ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego i jego byłego „numeru dwa” Macieja Wasica. Pracowali w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym.

List podpisał Ernest Pejta, były szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego; były szef Służby Wywiadu Wojskowego gen. Marek Łapiński; byli szefowie Służby Kontrwywiadu, generałowie Maciej Szpanowski i Maciej Materka; Albo generał Witold Marxuk, były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i były szef wywiadu.

Według nich aresztowanie Kamińskiego i Wasika to „wyraźny dowód” dla osób odpowiedzialnych obecnie za walkę z korupcją, którą określili jako „nie warto działać na podstawie podejrzeń wpływowych osób i grup”. W obronie Polski” – podała agencja informacyjna PAP.

„Apelujemy o ich natychmiastowe zwolnienie z więzienia. To skandaliczne osadzanie w więzieniach osób, które tak zasłużyły się dla Polski, od lat uwikłanych w korupcję i odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Polski” – czytamy w liście byłych funkcjonariuszy bezpieczeństwa. . Przeważnie należący do sił zbrojnych kraju.

Kamiński i Wasic, byli członkowie rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS), zostali 20 grudnia skazani na dwa lata więzienia za nadużycie władzy podczas pracy w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Policja aresztowała Kamińskiego w zeszłym tygodniu po tym, jak schronił się w pałacu prezydenckim.

W związku z tym Prezydent RP Andrzej Duda wszczął proces ułaskawienia i zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Adama Bodnera o zawieszenie wykonywania wyroków do czasu ułaskawienia. Duda przypomniał, że w 2015 r., w procesie kwestionowanym przez ekspertów i prawników, ułaskawiono polityków.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *