Polska chce wznowić rozmowy w sprawie importu Ukrainy do UE za pośrednictwem EFE

Polska chce wznowić rozmowy w sprawie importu Ukrainy do UE za pośrednictwem EFE
©Reuters. Polska chce wznowić rozmowy w sprawie importu Ukrainy do UE

Kraków (Polska), 22 grudnia (.).- Minister rolnictwa Czesław Siekierski wyraził w piątek wolę swojego rządu promowania nowych negocjacji pomiędzy Komisją Europejską (KE), Ukrainą i jej sąsiadami w sprawie importu żywności do Europy.

W opublikowanym dzisiaj wywiadzie minister mówi, że Warszawa „chce wznowić rozmowy na temat importu towarów z Ukrainy na forum Unii Europejskiej”.

W perspektywie krótkoterminowej „musimy utrzymać zakaz importu i przynajmniej częściowo zrekompensować rolnikom straty” – nalega.

Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski i wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski udają się dziś do Kijowa na spotkanie z ukraińskimi urzędnikami, a minister Siekierski przyłącza się do rozmów za pośrednictwem łącza internetowego.

„Nie możemy znieść embargo na ukraiński import, bo podważałoby to stabilność polskiego rynku, choć zdajemy sobie sprawę, że embargo jest niezgodne z prawem unijnym i Komisja Europejska może nas za to ukarać” – mówi minister.

Polska od miesięcy utrzymuje jednostronne weto w sprawie kilkudziesięciu importów rolno-spożywczych z Ukrainy, mimo że Bruksela zdecydowała się na zniesienie wszelkich ograniczeń wwozu ukraińskich towarów po wybuchu wojny.

W wywiadzie minister stwierdza, że ​​„jednym z głównych powodów polskiego sprzeciwu jest napływ do Polski z Ukrainy nadmiernego zboża (…) po bardzo niskich cenach”, co jego zdaniem „uniemożliwia polskim rolnikom” sprzedaż swoich dobra.

Siekierski opowiada się za „zwiększeniem dotacji, odszkodowań i pożyczek” dla polskich pracowników tej branży oraz opublikowaniem listy polskich kupców importujących ukraińskie zboże sprzedawane ze świadectwami pochodzenia z innych krajów, aby uniknąć zakazu.

Z drugiej strony Sienkiewicz obiecuje, że UE powinna „wprowadzić regulacje dotyczące jakości i standardów” produktów z Ukrainy, które jego zdaniem są „bardziej konkurencyjne, bo mają niższe koszty produkcji” i niższą jakość.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *