Polska. Co wiadomo na temat rakiety, która wleciała w polską przestrzeń powietrzną z Ukrainy?

Polska.  Co wiadomo na temat rakiety, która wleciała w polską przestrzeń powietrzną z Ukrainy?

Krótki opis Ameryki Łacińskiej, 29 grudnia 2023 r.

Warszawa obwinia Rosję, ale NATO podtrzymuje swoje stanowisko.

Obiekt z Ukrainy wleciał w polską przestrzeń powietrzną w piątek. Dowództwo operacyjne Sił Zbrojnych RP poinformowało, że „od chwili przekroczenia granicy do zaniku sygnału był on obserwowany przez radary systemu obrony powietrznej kraju”.

Po tym incydencie Dowódca Sił Zbrojnych. Polskie wojsko generał Wiesław Kukula potępił naruszenie przez rakietę przestrzeni powietrznej swojego kraju i oskarżył Rosję o nieprzedstawienie dowodów. W piątek siły rosyjskie rozpoczęły zmasowany atak na bazy wojskowe na Ukrainie.

Według Kukuli obiekt wleciał na odległość około 40 kilometrów w polską przestrzeń powietrzną, po czym opuścił jej terytorium i skierował się na zachód, w kierunku Ukrainy. Zdarzenie nie spowodowało szkód na terytorium Polski.

Tego samego dnia Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wystosowało notę ​​do przedstawiciela Moskwy w Warszawie Andrieja Ordasza z prośbą o wyjaśnienia w sprawie zdarzenia. W odpowiedzi rosyjski urzędnik zauważył, że dokument zawiera bezpodstawne zarzuty i że Rosja nie będzie musiała udzielać żadnych wyjaśnień, jeśli nie zostaną przedstawione konkretne dowody.

Ze swojej strony sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, komentując incydent, unikał obwiniania Moskwy, ale powiedział, że blok „pozostanie czujny” do czasu „ustalenia faktów”.

Należy pamiętać, że podobny incydent miał miejsce w listopadzie 2022 r., kiedy ukraiński rakieta przeciwlotnicza, najwyraźniej zagubiona, zabiła dwóch polskich rolników. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział później, że był to atak rosyjskiej rakiety na granicę państwa członkowskiego NATO i zwrócił się do bazy wojskowej o podjęcie działań. Jednak NATO publicznie przyznało, że rakieta to Ukraina. Ponadto w raporcie polskiej prokuratury opublikowanym we wrześniu tego roku „wskazano, że był to ukraiński pocisk”.

Źródło: RT.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *