Polska do końca dekady przygotowuje bezzałogową misję na Księżyc

Polska do końca dekady przygotowuje bezzałogową misję na Księżyc

Ta treść została opublikowana 12 maja 2023 o 10:11


Kraków (Polska), 12 maja (EFE). – Szef Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrocław zapewnił w piątek, że prototypy pierwszej misji jego kraju na Księżyc zostały już przetestowane. koniec bieżącej dekady.

W rozmowie z polskimi mediami Wrochna wyjaśnił, że „prace są już zaawansowane, już trwają testy prototypów urządzeń” oraz „nadszedł czas na stworzenie polskiej misji kosmicznej na Księżyc”.

Zdaniem naukowca „polski przemysł kosmiczny ma bogate wcześniejsze doświadczenie w budowie kosmicznych instrumentów badawczych” i brał udział w „ponad 80 projektach” związanych z badaniem Układu Słonecznego, dlatego „po wielomiesięcznych konsultacjach zadanie zostało ustalone”.

„Konsultowano kilka propozycji inżynierów i naukowców, zwrócono też większą uwagę na zainteresowanie Księżycem. Poza tym inne kraje budują ponad 50 misji, które mają zbadać naszego satelitę do końca tej dekady” – powiedział Wrochna.

Poza wynikami naukowymi, potencjalna korzyść ekonomiczna, jaką może przynieść ta misja, jest jedną z dużych zachęt, na które zwrócił uwagę polski naukowiec, który powiedział: „Polska sonda przeskanuje powierzchnię Księżyca promieniowaniem podczerwonym. Poszukaj złóż surowców, które posłużą do budowy baz w przyszłości”.

Szef Polskiej Agencji Kosmicznej podkreślał: „Jeżeli lecimy na Księżyc, to nie chodzi tylko o spełnienie marzeń, ale o przygotowanie gruntu i zrobienie biznesu. Tylko nieliczne kraje są w stanie opracować projekty ukierunkowane na górnictwo kosmiczne. Polska musi być częścią tej globalnej elity”.

„W przyszłości pytanie, dlaczego podróżujemy w kosmos, będzie śmieszne” – powiedział Vrochna, stawiając pierwsze wystrzelenie sondy „za pięć lub sześć lat”, a następnie „łazik” wysłany w kosmos w celu pobrania próbek.

Jeśli chodzi o plany długoterminowe, takie jak założenie stałego osadnictwa na powierzchni Księżyca, prof. Wrochna uważa, że ​​”musimy działać już teraz, aby stać się cywilizacją międzyplanetarną, jeśli nie chcemy dzielić losu dinozaurów”. „Rządy są bardzo zainteresowane górnictwem kosmicznym, które jest biznesem wartym wiele miliardów dolarów” – przyznał. EFE

Mac/Jam/CC

© EFE 2023. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencji EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *