Polska dokonuje ekstradycji obywateli Ukrainy w wieku poborowym, którzy uciekli z kraju po rozpoczęciu inwazji

Polska dokonuje ekstradycji obywateli Ukrainy w wieku poborowym, którzy uciekli z kraju po rozpoczęciu inwazji

Wojna nie jest miejscem dla wszystkich i wielu Ukraińców robiło wszystko, co w ich mocy, aby uniknąć postawienia stopy na polu bitwy. Na przykład Iwan Iszczenko, lat 30, zdezerterował w zeszłym roku – po miesiącu spędzonym na froncie – nie mogąc znieść okrucieństw, które tam widział. „Myślałem, że jestem superbohaterem, ale kiedy jesteś świadkiem wojny, zdajesz sobie sprawę, że nie masz sensu tam być” – powiedział AFP. Aby to osiągnąć, wykorzystał rozległe sieci korupcji, które nękały najechany kraj; Zapłacił łapówkę w wysokości 5000 dolarów i zorganizował samochód zarejestrowany przez rząd, który podwiózł go do lasu niedaleko Węgier. Następnie przekroczył granicę przez dziurę w płocie i obecnie przebywa w Niemczech bez zamiaru powrotu do ojczyzny.

Podobnie jak on wielu ludzi zdobyło fałszywe zaświadczenia lekarskie zwalniające ich z obowiązku poboru do wojska w celu uniknięcia przemocy. Albo zapłacić urzędnikom, żeby wymknęli się z kraju. Ukraińcy w wieku od 18 do 60 lat nie mają prawa opuszczać terytorium, chyba że za specjalnym zezwoleniem. To problem dla Kijowa, który musi wykorzystać wszystkie swoje siły, aby kontratakować Moskwę, dlatego Zełenski domagał się rewizji wszystkich ustępstw wydanych od początku konfliktu.

Próbując zaradzić tej sytuacji, rząd Ukrainy osiągnął porozumienie z Polską w sprawie deportacji obywateli w wieku służby wojskowej, którzy zbiegli nielegalnie. Polskie media „Rzeczpospolitej” podały, że między 24 lutego 2022 r. a 31 sierpnia do Polski przybyło 2,87 mln dorosłych Ukraińców – wynika z danych przekazanych przez Straż Graniczną. Szacują, że liczba mężczyzn w wieku poborowym, którzy nielegalnie wjechali do kraju, wynosi 80 000.

Fiodor Wenisławski, członek ukraińskiej Komisji Wywiadu, Obrony i Bezpieczeństwa Narodowego, powiedział, że liczba osób szukających schronienia za granicą, aby uniknąć nielegalnego udziału w wojnie, jest znaczna. „Ci ludzie mogą zostać zmobilizowani i zwiększyć szeregi naszych sił zbrojnych, wzmacniając w ten sposób nasze bezpieczeństwo i obronę”.

Jak wyjaśnił w doniesieniach wspomnianej gazety, ukraińska prokuratura może „ścigać” tych obywateli za granicą przy pomocy dotkniętych krajów. W rezultacie większość z nich zdołała uciec z kraju – przypomniał Przekupywanie strażników granicznych.

„Jeśli zatrzymamy jedną z tych osób na kontroli ruchu drogowego, w naszej bazie danych zobaczymy, czy szuka jej ukraińska prokuratura, bo pojawią się dane Interpolu. Możemy go zatrzymać i poinformować Ukrainę Rozpocznij jego dostawę» – powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sarka.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *