Polska.- Duda mówi, że „nie spocznie” do czasu uwolnienia byłego ministra Kamińskiego, skazanego za korupcję – Hiszpania

Polska.- Duda mówi, że „nie spocznie” do czasu uwolnienia byłego ministra Kamińskiego, skazanego za korupcję – Hiszpania

Partie opozycyjne wezwały do ​​zorganizowania w czwartek demonstracji w celu potępienia aresztowania byłego ministra spraw wewnętrznych

Były minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński i jego były „numer dwa” Maciej Vasic zostali aresztowani we wtorek po wizycie w okazałym pałacu prezydenckim. Został skazany na dwa lata więzienia za nadużycie władzy.

Duda przekonywał, że prezydenckie ułaskawienie przyznane w 2015 roku dwóm politykom PiS pozostaje ważne, wskazując, że ich immunitet parlamentarny jest „nielegalny”. zgodnie z polskim prawem.

„Ministrowie i ich współpracownicy zostali w 2015 roku ułaskawieni przez Prezydenta RP zgodnie z konstytucją, a ułaskawienie to jest ważne i skuteczne, dlatego zawsze podtrzymuję stanowisko, że ministrowie są dziś do dyspozycji przedstawicieli. Ich mandaty” – oznajmił marszałek parlamentu Simon Holonia, dodając, że Sąd Najwyższy dał zielone światło na odwołanie mandatów. Nalegał.

Polski prezydent, który stwierdził, że jest zszokowany sytuacją, wyraził wątpliwości, czy sprawa ma charakter wyłącznie polityczny, a polska gazeta podała, że ​​„więzienie” osób, które otrzymały ułaskawienie, jest ironią losu. „Rzeczpospolitej”.

I choć dał do zrozumienia, że ​​w Polsce doszło do „naruszenia konstytucji”, zapewnił, że będzie postępował zgodnie z obowiązującym prawem. Duda skorzystał z okazji, aby wezwać do pokoju, po tym jak w czwartek opozycja wezwała do protestów po tym, jak obaj politycy trafili do więzienia.

Głowa państwa zapewniła, że ​​walka z korupcją jest jednym z „najbardziej fundamentalnych” elementów budowy nowoczesnego państwa i że „żaden odpowiedzialny funkcjonariusz uczciwego państwa nie może zgodzić się na korupcję”. „Państwo powinno podlegać szczególnej ochronie w zakresie walki z korupcją” – stwierdził, po czym ubolewał, że akt oskarżenia dwóch polityków w 2015 r. wzbudził kontrowersje, które wymiar sprawiedliwości kilkakrotnie wspierał to posunięcie.

Sprawa pogłębia różnice między premierem Donaldem Tuskiem a Dudą, którego wskazano jako potencjalnego współsprawcę przestępstwa utrudniania wymiaru sprawiedliwości w związku z ułaskawieniem i jego wypowiedziami na jego temat.

Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej, został premierem po październikowych wyborach, w których zwyciężyły partie proeuropejskie, po ośmiu latach rządów PiS, naznaczonych sporem z Brukselą o niezależność sądów w kraju.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *