Kraków (Polska), 6 października (EFE).
Według prokuratora, 28 stycznia Clementina S. została w ten sposób wezwana do ochrony swojej tożsamości na gruncie polskiego prawa. „Naruszył integralność fizyczną funkcjonariusza policji, rozpylając czerwoną farbę na jego mundurze”.
Ponadto pisarka i aktywistka zostaje oskarżona o zniszczenie pomnika poprzez namalowanie czerwonego promienia (symbol antyfeminizmu) na fasadzie kościoła św. Aleksandra, który również rozpocznie się w tę środę w odrębnym procesie przed tym samym sądem. Warszawa uznawana jest za zabytek od 1965 roku.
Wśród tych, które organizowały i prowadziły feministyczne protesty przeciwko zakazowi aborcji w Polsce była Clemdina S. Wywołał największe protesty w Polsce po upadku komunizmu.
Jeśli sąd uzna, że Clementina S fizycznie napada na funkcjonariusza policji, grozi jej do trzech lat więzienia, a jeśli zostanie skazana za zniszczenie pomnika, grozi jej od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia.
Martha Lembert, kolejna kobieta, która stała się symbolem walki, została oskarżona o trzy inne podobne przestępstwa (z których najpoważniejsze, plucie na policjanta) i grozi jej do ośmiu lat więzienia. Proces jeszcze się nie rozpoczął.
W październiku 2020 r. polski Trybunał Konstytucyjny zakazał wszelkich aborcji w Polsce, wywołując masowe protesty w całym kraju, które trwały kilka miesięcy.
Obecnie przeciwko osobom biorącym udział w tych protestach toczy się kilka kroków prawnych, a minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w ubiegłym roku wezwał do uchylenia immunitetu i wystawienia zastępcy, który podczas masowych uroczystości wywieszał feministyczne transparenty.
Jednym z zarzutów wysuwanych prawie wszystkim oskarżonym w tego typu działania jest „atak na zdrowie publiczne”, ponieważ niektóre demonstracje miały miejsce, gdy wystąpiły ograniczenia pojemności podczas wydarzeń publicznych z powodu epidemii. . EFE
Mac / Godzina / JC
F EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części Treści Usług EFE jest zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencji EFE SA.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”