Polska formalnie ubiega się o członkostwo w Prokuraturze Europejskiej

Polska formalnie ubiega się o członkostwo w Prokuraturze Europejskiej

Kraków (Polska), 5 stycznia (EFE).- Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podpisał w piątek wniosek Polski o członkostwo w Prokuraturze Europejskiej, kończąc tym samym pierwszy krok nowego rządu na rzecz reorganizacji polskiego systemu prawnego. W organizacjach międzynarodowych.

Jak Bodner powiedział dziś reporterom w Warszawie, decyzja ta ma na celu „przełamanie monopolu władzy”, jaki sprawuje obecnie polski wymiar sprawiedliwości.

Oznaczałoby to ponadto, że w Polsce obowiązuje tzw. „zasada wzmocnionej współpracy”, zgodnie z którą grupa co najmniej dziewięciu państw członkowskich Prokuratury Europejskiej może w restrykcyjny sposób decydować o zastosowaniu zmian legislacyjnych. Unia Europejska (UE) nadal ubiega się o zatwierdzenie.

Obecnie do systemu włączone są wszystkie kraje UE, z wyjątkiem Polski, Węgier, Danii, Irlandii i Szwecji.

Poprzedni polski rząd ultrakonserwatywnego Prawa i Sprawiedliwości (PiS) odrzucił członkostwo Polski w Prokuraturze Europejskiej i odmówił z nią współpracy, uznając jej uprawnienia za ingerencję w polski system prawny i podważanie suwerenności kraju.

Prokuratorzy Prokuratury Europejskiej działają niezależnie od państw członkowskich i instytucji UE i mogą wnosić oskarżenia do sądów dowolnego kraju Unii.

Komisja Europejska w ciągu czterech miesięcy musi podjąć decyzję, czy uwzględnić wniosek Polski, choć minister Bodnar wyraził przekonanie, że „nie będzie żadnych zastrzeżeń” w tej kwestii.

Ze swojej strony polski minister spraw europejskich Adam Słabka podkreślał, że dzisiejsze wydarzenie jest sygnałem, jak ważna jest dla polskiego rządu praworządność, wskazując na tendencję poprzedniego rządu do konfliktów z Brukselą.

„To znak, że chcemy, aby kwestie praworządności były priorytetem” – oświadczył, zauważając, że napięcia z Brukselą w ciągu ostatnich ośmiu lat „osłabiły” pozycję Warszawy w UE.

Już pierwszego dnia inauguracji nowego rządu minister prawa zwrócił się do premiera Donalda Tuska o zgodę na rozpatrzenie wniosku o dołączenie do prokuratury, co zostało zaakceptowane przez parlament i senat. EFE

mag-cph/jfu

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *