Polska gospodarka zdecydowanie przeciwstawia się kryzysowi

Zdaniem Klabiszki obecna sytuacja finansowa Polski jest „najlepsza w historii”.
Andrzej Lange / BAP

W Europie polska gospodarka jest jedną z najbardziej narażonych na kryzys – mówi prezes Centralnego Banku Polskiego.

„Polska jest winna bardzo niewiele, zarówno na rynku krajowym, jak i zewnętrznym” – powiedział Adam Klaubiski w poniedziałkowym wywiadzie dla Sissy Weekly.

Zdaniem Klabiszki obecna sytuacja finansowa Polski jest „najlepsza w historii”.

„Wbrew temu, co się czasem mówi, dług nie jest ryzykiem… Polska prowadzi bardzo racjonalną, konserwatywną politykę pieniężną. Nasze rezerwy walutowe również szybko rosną, obecnie sięgają prawie 135 mld euro” – powiedział.

„Większość krajów rozwiniętych ma większy dług publiczny niż Polska” – zaznaczył Klabiski.

Prezes Narodowego Banku Polskiego powiedział, że zeszłoroczny wzrost zadłużenia „wydarzył się na całym świecie, ponieważ był istotnym składnikiem działań antykryzysowych.

„Nadal mamy mniejszy dług publiczny… wychodziliśmy z każdego kryzysu silni, bez strat lub z niewielkimi stratami… za każdym razem zmniejszając dystans do liderów, którzy są często poważnie dotknięci” – powiedział Klabiski.

Ministerstwo Finansów prognozuje, że do 2020 r. Dług publiczny wyniesie mniej niż 50 proc. PKB i mniej niż 60 proc. Unijnego limitu. W grudniu 2020 r. Dług publiczny wzrósł o 12,8 proc. Rok do roku.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *