Polska grozi, że wykorzysta prawo weta do zamrożenia UE

Polska grozi, że wykorzysta prawo weta do zamrożenia UE

Kierownictwo ultrakonserwatywnej polskiej partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zagroziło wczoraj zablokowaniem UE i zawetowaniem jej inicjatyw. Ostrzeżenie jest wynikiem widocznego konfliktu z Komisją Europejską (KE) o finansowanie społeczne. „Od jakiegoś czasu obserwujemy, jaka jest rzeczywista polityka, jaką Komisja Wyborcza prowadzi w stosunku do Polski. Po tej analizie wyciągnęliśmy własne wnioski i możemy szybko powiedzieć, gdzie je dają i gdzie biorą – powiedział w oświadczeniu polskiej agencji medialnej sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski.

„Zarówno WE, jak i UE działają w ramach i na podstawie traktatów, które dają określone uprawnienia każdemu krajowi UE. Postaramy się wykorzystać wszystkie możliwości przewidziane w traktatach UE (…). Można to wykorzystać w mniej istotnych sprawach , ale także w bardziej istotnych kwestiach. Będziemy stosować strategię „ząb za ząb” – powiedział Sobolevsky.

Zgodnie z obowiązującym od końca 2009 roku Traktatem Lizbońskim jednomyślność jest niezbędnym wymogiem przy podejmowaniu wszelkich decyzji związanych z podatkami, obronnością i ubezpieczeniami społecznymi, wejściem nowych państw członkowskich do Unii Europejskiej oraz polityką zagraniczną common law . oraz międzynarodowa współpraca policyjna między państwami członkowskimi.

Polska już zagroziła zawetowaniem w 2020 roku w sojuszu z Węgrami. Oba kraje zgodziły się na zablokowanie zatwierdzania rocznego budżetu socjalnego ze względu na odmowę zablokowania środków unijnych na rzecz praworządności.

Podobne komentarze

Słowa Sobolewskiego nastąpiły po wypowiedziach lidera PiS Jarosława Kaczyńskiego, w których wyraził opinię, że Polska nie powinna dalej próbować kompromisu z Brukselą w sprawie praworządności: „Myślę, że cały świat teraz widzi, że celem CE nie jest ochrona rządów prawa, ale aby je w Polsce wyeliminować (…) należy przypomnieć, że sędziowie muszą przestrzegać polskiego prawa, a jedynym organem, który może oceniać prawo jest polski Trybunał Konstytucyjny.

Komisja Europejska zamroziła łącznie 36 000 milionów euro w finansowaniu UE, a Warszawa musi wdrożyć szereg środków, aby zagwarantować niezależność sądownictwa. Niezgodność potęguje decyzja podjęta przez komisję wyborczą w lipcu ubiegłego roku, kiedy zasygnalizowała chęć wszczęcia przeciwko Polsce drugiego postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.

Już w grudniu ubiegłego roku Komisja Europejska wniosła sprzeciw wobec orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego z 2021 r., kwestionujących prymat prawa europejskiego oraz wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *