Polska i Hiszpania na szczycie klimatycznym w Biden pokazują dwa oblicza zmian energetycznych

Polska i Hiszpania na szczycie klimatycznym w Biden pokazują dwa oblicza zmian energetycznych

Kampania dekarbonizacji wiąże się z ogromnymi kosztami politycznymi i gospodarczymi, co pokazali przywódcy Hiszpanii i Polski, wypowiadając się na ostatniej sesji szczytu klimatycznego prezydenta USA Joe Bidena w piątek.

Oba krańce kontynentu znajdują się na bardzo różnych etapach produkcji węgla. Hiszpania prawie się skończyła, a teraz, gdy Polska zaczyna, można zbierać owoce.

Widzieli bardzo różne poglądy na temat głównego celu szczytu pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych, jakim jest redukcja emisji i wezwanie do emisji paliw kopalnych.

Prezydent RP Andrzej Duda niespodziewanie zderzył się z innymi liderami w promowaniu ambitnych celów klimatycznych.

„W Polsce przez najbliższe dwie dekady naszym celem jest stworzenie nowego bezemisyjnego systemu energetycznego, który zmniejszy ilość węgla z obecnych 70 proc. Do 20 proc. Do 11 proc.” – dodał.

To olbrzymia obniżka dla Polski, ale nadal stoi w sprzeczności z Warszawą w stosunku do reszty UE. Niemcy planują zakończyć całą energetykę węglową do 2038 r., Czechy spodziewają się w tym samym roku.

Uznając rolę Polski jako gospodarza Światowego Szczytu Klimatycznego COP24 w 2018 r., Duda unikał zmuszania Polski do podpisania Brukselskiego Neutralnego Celu Klimatycznego do 2050 r., Choć Polska uznała ten cel i dąży do jego realizacji, ale nie politycznie. Warszawa donosi, że chce „zmienić rzeczywistość”. To sprawia, że ​​Polska jest jedynym krajem w UE, który do połowy stulecia nie gwarantuje lokalnej neutralności klimatycznej.

Jasną wizją jest dążenie do zrównoważonego, niskoemisyjnego miksu energetycznego opartego na odnawialnych źródłach energii, gazie ziemnym i energii jądrowej. Jeśli chodzi o Polskę, powiedział, że „jedynym rozwiązaniem” jest „wykorzystanie energii gazowej” w oczekiwaniu na budowę pierwszej elektrowni jądrowej.

Entuzjaści tacy jak Jonah Vlesovska z Greenspeace Naśmiewali się z niego Wystąpienie Dody określił jako „całkowitą hańbę” wobec Polski w okresie, gdy stoi ona w obliczu trudnych zobowiązań klimatycznych.

Wariant hiszpański

W przeciwieństwie do Dudy, przemówienie hiszpańskiego premiera Pointa Sancheza na tym samym szczycie podkreśla cel zaangażowania Madrytu w głębię zielonych zmian.

„Inwestowanie w ambicje klimatyczne i polityki transformacyjne ma dziś wielki ekonomiczny i społeczny sens” – powiedział Sanchez, dodając, że Hiszpania spodziewa się stworzyć 350 000 miejsc pracy dzięki programom dekarbonizacji.

Sanchez świętował zamknięcie wszystkich kopalni węgla i elektrowni węglowych w Hiszpanii. W ubiegłym roku produkcja energii z węgla wyniosła zaledwie 2,6 procent, w porównaniu z 15 procentami w 2018 roku.

„Świat prosi nas o położenie kresu ekspansji wykorzystania paliw kopalnych. Chcemy powiedzieć, że prosimy. Jesteśmy zdeterminowani do działania” – powiedział.

Sanchez promował politykę swojego rządu, aby zapewnić, że społeczności najbardziej dotknięte porzuceniem węgla nie zostaną opuszczone.

Carlotta Ruiz, prawniczka ds. Środowiska z Międzynarodowej Agencji Prawa i Środowiska, powiedziała, że ​​duma Sancheza jest uzasadniona.

„Obecny rząd wykonał wspaniałą robotę Osiągnięto znaczący postępOstrzegł jednak, że porozumienia o zmianach osiągnięte w ciągu ostatnich trzech lat nie zostały jeszcze wdrożone, „więc nadal musimy wiedzieć, które projekty skorzystają z funduszu, ale z pewnością możemy mówić o sprawiedliwej i wiarygodnej zmianie w procesie w Hiszpania.”

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *