Polska i Ukraina otwierają nową granicę dla pustych ciężarówek

Polska i Ukraina otwierają nową granicę dla pustych ciężarówek

Blokada, która rozpoczęła się na początku listopada, spowodowała utworzenie niekończących się kolejek na kluczowych przejściach granicznych między Ukrainą a Polską i stanowi poważny problem gospodarczy Kijowa, który w dużym stopniu zależy od dróg eksportu.

Polskie firmy transportowe potępiają „nieuczciwą” konkurencję wśród swoich ofiar i utrzymują, że brak elastyczności zasad przystąpienia do UE dla ukraińskich firm prowadzi do utraty zysków.

O północy drugich targów ukraińska straż graniczna ogłosi, że puste ciężarówki z Ukrainy będą mogły wjeżdżać do Polski przez ukraińskie przejście graniczne.

Dodaje „pierwszy punkt na liście praktycznych środków pocztowych mających na celu zablokowanie granicy”, nie podając dalszych szczegółów.

Minister infrastruktury Ukrainy Oleksandr Gowrakow powiedział, że decyzja została podjęta przez oba kraje „po długich negocjacjach”.

Warszawa nie skomentowała jeszcze ani nie ogłosiła, ale wiceminister spraw wewnętrznych Bartosz Grodecki powiedział w sobotę, że zaproponował otwarcie „zepsutej Nowej” dla Ukrainy po zniknięciu dwóch rund rozmów z kierowcami ciężarówek. .

Warszawa zapowiedziała w tym tygodniu, że wprowadzi „bardziej rygorystyczne kontrole” ukraińskich ciężarówek na drogach prowadzących do granicy.

Oleksandre Koubrakov podkreślił, że blokada granicy „ma poważne konsekwencje dla gospodarek obu krajów”.

Transport drogowy jest szczególnie ważny dla Ukrainy, ponieważ eksport morski obu towarów po Morzu Czarnym został utrudniony przez rosyjską inwazję, która rozpoczęła się prawie dwa lata temu.

Pod koniec listopada Europejska Komisja Transportu Adina Velian została ukarana przez polskie władze za „brak zaangażowania” w wysiłki na rzecz usunięcia blokady.

„Aby nie dyskredytować Ukrainy, która jest obecnie w stanie wojny, wszyscy popieramy demonstracje społeczne bezpośrednio przed Unią Europejską i nie możemy ponownie rozważać blokady naszych granic zewnętrznych” – powiedział.

PJA //SF

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *