Polska jest gotowa do „dialogu” w celu rozwiązania sporu prawnego z Unią Europejską

Ta treść została opublikowana 21 października 2021 – 13:09

Bruksela, 21 października (EFE). – Premier Polski Mateusz Morawiecki potwierdził w czwartek swoje przybycie na szczyt europejski, który odbędzie się dziś i jutro w Brukseli, z chęcią „rozmawiania” o rozwiązaniu konfliktu. Utworzony przez prawo konstytucyjne sądu w Twoim kraju dotyczące nadrzędności prawa krajowego nad prawem europejskim.

„Nie będziemy działać pod presją szantażu, jesteśmy gotowi do dialogu. Nie zgadzamy się z rosnącym zakresem kompetencji europejskich, ale chcemy rozmawiać, aby rozwiązać obecne różnice w drodze wzajemnego porozumienia i dialogu” – powiedział Moraviki ton. Powodzenia w oświadczeniu dla polskiej prasy.

Polski premier podkreślił, że jego kraj nie może zaakceptować, że uprawnienia nie delegowane UE w traktatach, „takie jak kwestie bezpieczeństwa czy kwestie związane ze sportem”, są regulowane np. przez Komisję Europejską (KE) lub Trybunał Sprawiedliwość. – Nie zgadzamy się z tym – podkreślił.

Z tego powodu uznał za „ważne podkreślenie” tego, co powiedział na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w ubiegłą środę: „Niektóre instytucje europejskie mają prawo decydować, które kompetencje nie zostały im przekazane” – powiedział.

Wpatruje się w kamery przed rozpoczęciem szczytu, potępiając, że te europejskie instytucje „dają sobie uprawnienia, których nie dają traktaty”.

Dodał, że w traktatach europejskich państwa członkowskie przypisały UE „pewną listę kompetencji” i powiedział, że Polska „uznaje nadrzędność przepisów unijnych nad ustawodawstwem krajowym we wszystkich obszarach, w których kompetencje należą do UE”.

Twardogłowy konserwatywny polityk podkreślał, że Polacy są „tak samo lojalni wobec praworządności, jak każdy inny kraj czy instytucje unijne”.

– Z prawnego punktu widzenia Polska nie widzi różnic między nami a innymi krajami UE – podkreślił.

Zauważył jednak, że jego rząd przedstawił plany reformy sądownictwa, „co może rozwiązać niektóre wątpliwości, które pojawiły się” w pozostałej części Unii Europejskiej.

Dla Morawieckiego najważniejszą kwestią do poruszenia pierwszego dnia szczytu jest „cykliczny” wzrost cen energii, który może „znacznie” ograniczyć wzrost gospodarczy w Europie.

Decyzja polskiego Trybunału Konstytucyjnego o zakwestionowaniu prymatu prawa europejskiego, jednej z wielkich zasad Unii Europejskiej, doprowadziła do otwartego kryzysu między Warszawą a Brukselą, który skupi dużą uwagę Szczytu Szefów Państwo i/lub rząd 27, które będą miały miejsce do jutra w stolicy Belgii . EFE

kot magazyn / mb / vh

(Więcej informacji o Unii Europejskiej można znaleźć na euroefe.euractiv.es)

© EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE bez uprzedniej i wyraźnej zgody EFE SA jest wyraźnie zabroniona.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *