Polska kończy dostawę czołgów Leopard na Ukrainę | Dostarczy również sowieckie myśliwce MiG-29.

Polska kończy dostawę czołgów Leopard na Ukrainę |  Dostarczy również sowieckie myśliwce MiG-29.

Minister Obrony RP PolskaMariusz Błaszczak ogłosił w ten czwartek, że jego kraj Na Ukrainę dostarczono dziesięć czołgów Leopard 2A4 Dał krajowi dodatkowe pieniądze na wojnę z Rosją. „Mówimy o batalionie czołgów ciężkich, który w przypadku Polski został już dostarczony, a w przypadku naszych sojuszników wkrótce trafi na Ukrainę” – powiedział dziennikarzom Błaszak.

Pod koniec stycznia Polska obiecała wysłać do Kijowa 14 czołgów Leopard 2, a pierwsze cztery zostały dostarczone już 24 lutego, w pierwszą rocznicę rosyjskiej inwazji. „Oprócz 14 polskich czołgów Panther Batalion składa się z ośmiu czołgów kanadyjskich, ośmiu norweskich i sześciu hiszpańskich— powiedział Błaszczak.

Równolegle zauważył Paweł Szrot, szef Kancelarii Prezydenta RP Polska jest gotowa przekazać część sowieckich myśliwców MiG-29. Śród wydał oświadczenie po tym, jak prezydent Andrzej Duda powiedział w środę w Abu Zabi, że „Polska jest gotowa” do przekazania „reszty MiG-29, które służyliśmy w Siłach Powietrznych” i że „Ukraina jest pewna, że ​​będą gotowy do ich użycia”. Natychmiast.

Duda obiecał też, że Ukraina otrzyma w najbliższym czasie amerykańskie F-16, choć nie sprecyzował, kto dostarczy sprzęt ani kiedy ta dostawa miałaby nastąpić. Szrot dodał w czwartek, że dostawa samolotów „odbędzie się w ramach szerszego sojuszu międzynarodowego, więc przełoży się to na znaczące wsparcie dla Ukrainy”.

Polska stanowczo wspiera Ukrainę, odkąd Rosja rozpoczęła inwazję rok temu, a rząd Warszawy zwiększył własne zakupy broni, podnosząc budżet wojskowy do ponad 4 procent PKB do 2023 roku.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *