Polska krytykuje North Stream 2 i przypomina kontrowersyjnego niemieckiego ministra

Kraków (Polska), 10 grudnia (EFE) .- Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau w piątek obwinił rosyjski gazociąg North Stream 2 i przypomniał żądanie Polski o odszkodowania wojenne dla Niemiec podczas swojej pierwszej oficjalnej wizyty. Niemiecka odpowiedniczka Annalena Barbach.

Rao omówił przed prasą spory Warszawy z Berlinem i podkreślił, że jego rząd jest „gotowy do wzmocnienia strategicznego dialogu z Niemcami, zwłaszcza gdy różnice są znaczne”.

Polski minister przywołał szereg odniesień do „planu katastrofy” gazociągu Nord Stream 2, którym gaz z Rosji do Europy Zachodniej transportuje i kontrolowany jest przez giganta Gazprom.

W ten sposób „polityka poprzednich rządów niemieckich zagrażała także pokojowi w Europie, przyjmując politykę katastrofalnej współpracy z Rosją – co stało się jasne – opartej wyłącznie na korzyściach gospodarczych”.

Rao podkreślił, że od 2004 r. Polska potępia projekt gazociągu jako „szkodliwy dla naszych wzajemnych stosunków, jedności europejskiej, przyjaznych stosunków w Europie, wiarygodności Niemiec iw końcu dla bezpieczeństwa i integralności regionalnej Ukrainy”. .

W ubiegłym miesiącu niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci ogłosiła, że ​​zawiesi proces certyfikacji gazociągów do czasu przyjęcia przez operatora formy prawnej zgodnej z niemieckim prawem.

Rao wywołał również kontrowersje w sprawie dawnego roszczenia polskiego rządu o odszkodowania wojenne i zażądał „powrotu do negocjacji i rozmowy o odszkodowaniach i odszkodowaniach za zwrot dóbr kultury skradzionych przez Niemcy”.

Odnosząc się do niemieckich wpływów w UE, polski minister dał jasno do zrozumienia, że ​​jego zdaniem Polska nigdy nie zaakceptuje powrotu do paradygmatu stref wpływów, które w historii Europy często prowadziły do ​​wojen i cierpień. .

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Pierbach spotkała się w piątek z prezydentem Polski Andrzejem Dudą przed swoją pierwszą oficjalną wizytą w Rosji.

„Niemcy i Polskę łączy otwarta przyjaźń, biorąc pod uwagę cierpienia Polaków podczas niemieckiej okupacji, ale rozmawialiśmy o wielu rzeczach, zgadzamy się i co nas dzielą” – powiedział Barbach w rozmowie z Polską. Media.

Po objęciu urzędu w tym tygodniu zielony minister ostrzegł przed niebezpieczeństwem dopuszczenia „podwaliny Europy do upadku” w kwestii praworządności i praworządności.

W związku z tym prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko polecił Polsce nieść pomoc humanitarną migrantom pozostawionym na granicy z Białorusią, którzy nie są winni wykorzystania ich jako żołnierzy w europejskim „szantażu”. EFE

mag-cph / si

EFE Mac

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *