Polska kupuje broń z Korei Południowej, aby uzupełnić swoje siły

Polska kupuje broń z Korei Południowej, aby uzupełnić swoje siły

SEOUL, Korea Południowa (CNN) — Polska kupi z Korei Południowej prawie 1000 czołgów, ponad 600 sztuk artylerii i dziesiątki myśliwców, częściowo w celu wymiany sprzętu przekazanego Ukrainie na pomoc w walce w Kijowie. inwazja rosyjskaPolskie Ministerstwo Obrony poinformowało we wtorek CNN.

Umowa, która zostanie oficjalnie ogłoszona w Polsce w środę, pozwoli Warszawie kupić 980 czołgów opartych na południowokoreańskim modelu K2, 648 samobieżnych haubic pancernych K9 i 48 myśliwców FA-50, podało ministerstwo. Pełna wartość transakcji nie została potwierdzona.

Oczekuje się, że pierwsze 180 czołgów K2 wyprodukowanych przez Hyundai Rotem, wyposażonych w działa samopowtarzalne 120 mm, pojawi się w tym roku, a produkcja 800 zmodernizowanych czołgów rozpocznie się w Polsce w 2026 roku, podało ministerstwo.

Oczekuje się, że pierwsze 48 haubic K9 wyprodukowanych przez Hanwha Defense pojawi się również w tym roku, a dostawy drugiej partii 600 rozpoczną się w 2024 roku. Od 2025 roku będą produkowane w Polsce – poinformowało ministerstwo.

Broń Korea Południowa Polska

Żołnierze z Korei Południowej siedzą na haubicy K-9 podczas wydarzenia z okazji Dnia Sił Zbrojnych 2017.

Jak podało ministerstwo, pojazdy opancerzone częściowo zastąpią czołgi z czasów sowieckich podarowane Ukrainie przez Polskę na użytek wojny z Rosją.

Komentarze resortu dla CNN pojawiły się po tym, jak minister obrony Mariusz Błaszczak napisał na Twitterze 22 lipca, że ​​umowa znacznie zwiększy bezpieczeństwo Polski i siłę polskiego wojska.

CNN skontaktowało się z administracją południowokoreańskiego programu pozyskiwania środków obronnych i zaangażowanymi producentami broni w celu uzyskania komentarza.

Chun In-bum, emerytowany generał Korei Południowej, powiedział, że umowa z Polską była największą transakcją eksportową broni w Seulu i pochwalił zawartą w niej broń.

„K9 (Hubica)… to prawdopodobnie najlepszy system artyleryjski na świecie, rywalizujący tylko z systemem niemieckim. FA-50 to myśliwska wersja T-50, która zdobyła tytuł najlepszego samolotu szkoleniowego. Według World Inventory czołg K2 w swojej najnowszej wersji będzie lepszy niż cokolwiek w Korei Południowej” – powiedział Chun.

Broń Polska Korea Południowa

Południowokoreański czołg K2 bierze udział w demonstracji ognia na żywo w 2018 roku.

Wielka popularność koreańskiej broni

Leif-Eric Easley, profesor nadzwyczajny studiów międzynarodowych na Uniwersytecie Kobiet Ewha w Seulu, powiedział, że umowa zbrojeniowa ma swoje korzenie w administracji byłego prezydenta Moona Jae-ina, który zabiegał o duże kontrakty zagraniczne, aby wzmocnić koreański przemysł obronny z Południa. .

Następca Moona, prezydent Yoon Suk-yeol, który objął urząd w maju, chce zwiększyć taki eksport, powiedział Easley.

„Ale wojna na Ukrainie podnosi stawkę geopolityczną” dla Seulu, powiedział Easley.

Lukratywna umowa zbrojeniowa z Polską, członkiem NATO, oznacza, że ​​Korea Południowa ma dzielić „ciężar zachowania ładu międzynarodowego”, powiedział Easley.

„Waszyngton i NATO będą oczekiwać, że Seul zwiększy pomoc dla Ukrainy i utrzyma sankcje wobec Rosji, nawet jeśli będzie to kosztować gospodarkę Korei Południowej” – powiedział Easley.

Od momentu wstąpienia do NATO w 1999 r. Polska jest kluczowym członkiem 30-osobowego sojuszu, kupując sprzęt wojskowy produkcji amerykańskiej. Czołgi główne Abrams I to Myśliwce F-35 stealth.

Polska stała się również wielkim zwolennikiem rządu Kijowa od rosyjskiej inwazji, zawierając umowy na wysłanie na Ukrainę ponad 200 czołgów i samobieżnych haubic.

nagły wypadek

Minister obrony Polski, który odwiedził Seul w maju, powiedział, że wojna na Ukrainie pokazała pilne zapotrzebowanie Polski na broń południowokoreańską.

„Mówimy o przyspieszeniu dostaw tej broni do polskiej armii. Dlaczego to ważne? Ze względu na wojnę za naszą wschodnią granicą. Ważne, aby polskie siły zbrojne miały nowoczesny, sprawdzony sprzęt, jest też sprzęt wyprodukowane. Przez Koreę.”, powiedział wtedy Błaszczak.

Błaszczak powiedział, że Korea Południowa i Polska borykają się z podobnymi sytuacjami bezpieczeństwa i dlatego potrzebują podobnej broni.

„Dlaczego testuje się sprzęt koreański? Skoro Korea jest rzucana przez sąsiada z północy, prowadzi też politykę agresji, więc naszym zadaniem jest wyposażenie polskich sił zbrojnych w nowoczesny sprzęt. Sprzęt do odstraszania agresora. Taki sprzęt jest oczywiście… produkowany w Korei – powiedział Błaszczak.

Jednak niektórzy analitycy obrony kwestionują, czy broń południowokoreańska jest odpowiednia dla Europy.

Nicholas Drummond, analityk obrony i były oficer armii brytyjskiej specjalizujący się w wojnie lądowej, powiedział, że czołg K2 był wersją niemieckiego czołgu podstawowego o zmniejszonej pojemności. Lampart 2.

„To samo działo. Ten sam silnik i skrzynia biegów. Ale ogólnie mniej wyrafinowana architektura elektroniczna. … To nie jest zły czołg. Ale nie jest najlepszy w swojej klasie” – powiedział.

Drummond powiedział również, że sprzęt wyprodukowany w Azji może napotkać problemy w łańcuchu dostaw podczas wojny w Europie.

„To właściwe, aby kraje azjatyckie kupowały od Korei, ponieważ ci klienci mogą być łatwo wspierani w czasie wojny. Ale bardzo trudno jest wspierać europejskich klientów w nagłych wypadkach” – powiedział.

Korea Południowa Broń

Południowokoreański myśliwiec FA-50 Golden Eagle w bazie sił powietrznych USA w Korei Południowej w 2017 roku.

Południowokoreańskie samoloty szturmowe

Odrzutowiec FA-50, opracowany przez Korea Aerospace Industries we współpracy z amerykańską firmą zbrojeniową Lockheed Martin, to naddźwiękowy lekki myśliwiec nadający się do ataku naziemnego i niektórych misji powietrze-powietrze.

Samolot, pilotowany przez południowokoreańskie siły powietrzne od 2013 roku, jest wyposażony w pociski powietrze-powietrze Sidewinder, pociski powietrze-ziemia Maverick i trzy 30-milimetrowe działa strzeleckie. Może również używać bomb swobodnego spadania i precyzyjnych bomb kierowanych.

FA-50 w wersji bojowej i szkoleniowej znalazł odbiorców eksportowych w Kolumbii, Indonezji, Iraku, Filipinach i Tajlandii. Ale dzięki zamówieniu 48 samolotów Polska stanie się największym operatorem tych samolotów poza Koreą Południową.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *