Polska likwiduje kontrowersyjną izbę sądową i tworzy równoważny system

Polska likwiduje kontrowersyjną izbę sądową i tworzy równoważny system
Ta treść została opublikowana 15 lipca 2022 – 08:52

Kraków (Polska), 15 lipca (EFE).- Kontrowersyjna Izba Dyscyplinarna (SD) polskiego Sądu Najwyższego zostanie zlikwidowana i zastąpiona własną, obowiązującą w ten piątek.

Rozwiązanie izby regulacyjnej utworzonej przez obecny polski rząd we wrześniu 2018 r. było jednym z wymogów Brukseli, aby uwolnić fundusze europejskie z planu naprawy po pandemii po niedawnym zatwierdzeniu przez Brukselę polskiego budżetu.

Uprawnienia przyznane Izbie Dyscyplinarnej, w tym sankcjonowanie, przenoszenie lub zawieszanie dowolnego polskiego sędziego, wywołały w Brukseli krytykę reformy sądownictwa polskiego rządu i braku niezawisłości sędziów, za które nakładane są kary w wysokości pół miliona euro dziennie nałożonych od czasu operacji warszawskiej. SD jest wstrzymane.

W lutym prezydent Andrzej Duda promował nowelizację reformy sądownictwa, która ma „skorygować funkcjonowanie sądownictwa” i „dać rządowi narzędzie” do zakończenia sporu z Komisją Europejską, która zakazała Europejczykom przekazywania środków. .

Nie jest jednak pewne, czy wprowadzone zmiany sprostają wymogom europejskim, a niedawno przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen powiedziała, że ​​polski plan jest „niekompletny”, a zatem niewystarczający do otwarcia pierwszego dostarczać. Jego plan ratunkowy to ponad 4000 milionów euro.

Utworzona niedawno Korporacja Odpowiedzialności Cywilnej będzie miała uprawnienia zbliżone do SD, a wielu ekspertów sądowych określiło reformę Dudy jako czysto kosmetyczną.

Jak wynika ze strony internetowej Sądu Najwyższego, w trakcie swojej działalności SD rozpatrzyła 1468 spraw, z których wydano 1319 wyroków skazujących, a oczekujące na rozstrzygnięcie procesy zostaną skierowane do nowej Komisji Odpowiedzialności Zawodowej.

Sędziowie, którzy do tej pory byli członkami SD, będą mieli tydzień na podjęcie decyzji, czy chcą przejść na emeryturę, czy pozostać w innej izbie Sądu Najwyższego.

W okresie przejściowym Izba Odpowiedzialności Cywilnej będzie składać się z sędziów wybranych w drodze losowania, a z listy 33 nazwisk Prezydent Duda wybierze 11 stałych członków tego organu.

Wszystkich członków polskiego Sądu Najwyższego powołuje prezydent kraju. EFE

Mac/Dżem/B

EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE jest wyraźnie zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *