Polska odbuduje zburzony podczas II wojny światowej pałac

Polska wskrzesza plany odbudowy zabytkowego pałacu w Warszawie, który po raz pierwszy został zburzony przez niemieckie kody Enigmy w 1932 roku i zburzony przez hitlerowskie siły okupacyjne w 1944 roku.

Podczas środowej uroczystości na terenie Pałacu Saskiego prezydent Andrzej Duda wręczył marszałkowi Sejmu projekt ustawy o renowacji majestatycznego XVII-wiecznego gmachu.

Duda powiedział, że kosztowny projekt symbolicznie zakończy naprawę historycznego centrum stolicy Polski ze zniszczeń spowodowanych przez II wojnę światową. Nie przedstawił kosztorysu.

Odbudowany w 2028 roku pałac będzie gospodarzem wydarzeń kulturalnych i historycznych. Ale najpierw obie izby parlamentu muszą zatwierdzić plan.

Pałac przechodził różne projekty i służył różnym celom. W latach 1930-37 była to siedziba Urzędu Kodeksowego Wojska Polskiego, gdzie w 1932 roku trzej matematycy – Marion Rezevsky, Jersey Rosicki i Henrik Zikolski – złamali szyfr Enigmy. Na tej podstawie Brytyjczycy zrozumieli symbole wojny niemieckiej, co znacznie pomogło aliantom w odczytywaniu najbardziej tajnych komunikatów Rzeszy.

W czasie wojny armia niemiecka ustanowiła swoją kwaterę główną w Saskatchewan lub Pałacu Saskim. W grudniu 1944 r., po tragicznie pokonanym powstaniu przeciwko polskiej opozycji, zniszczyły ją wojska hitlerowskie wraz z niemal całą Warszawą.

Dziś jest tylko centralny okrężnica z grobem nieznanego żołnierza, gdzie zagraniczni przywódcy składają ofiary z kwiatów.

Od końca wojny planowano jego odbudowę. Najnowsza miała miejsce na początku XXI wieku, kiedy odkryto fundamenty i inne materiały. Projekt został porzucony, ponieważ eksperci stwierdzili, że oczekiwany wysoki koszt i stare fundamenty są zbyt słabe, aby wesprzeć budowę.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *