Polska odwołuje Ambasadora Republiki Czeskiej za uwagi na temat kopalni Turów

Polska odwołała swojego nowego ambasadora w Czechach za krytykę podejścia tego kraju do kontrowersji wokół górnictwa węgla kamiennego.

Ambasador Mirosław Jasiński spotkał się z reakcją na uwagi dotyczące kopalni Turów, która znajduje się niedaleko granicy z Czechami.

W rozmowie z Deutsche Welle Jasinski Powiedzieć Polska wykazała „brak empatii, brak zrozumienia i niechęć do rozpoczęcia rozmowy” w tej sprawie.

Warszawa określiła później jego komentarze w czwartek jako „bardzo nieodpowiedzialne”.

Rzecznik polskiego rządu Piotr Mல்லller powiedział, że każdy dyplomata musi chronić interesy Polski.

Czeskie władze od dawna protestują przeciwko państwowej kopalni węgla brunatnego Turów, która negatywnie wpływa na środowisko i odprowadza wodę z okolicznych wsi.

Po miesiącach rozmów między ministrami środowiska Czech i Polski premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie powtarzał, że porozumienie jest bliskie, ale nie może rozwiązać kontrowersji.

W październiku Trybunał Wspólnot Europejskich Polska została ukarana grzywną w wysokości 500 000 euro dziennie Za nieposłuszeństwo majowemu nakazowi sądu o natychmiastowym zamknięciu kopalni Turo.

Polski rząd odmówił zamknięcia, argumentując, że największa kopalnia odkrywkowa zasila elektrownię, która wytwarza 7% energii w kraju.

Warszawa również odmawia zapłaty grzywny, twierdząc, że unijny sąd nie ma jurysdykcji do jej nałożenia.

Jaczyński, który w zeszłym miesiącu został ambasadorem Polski w Pradze, oskarżył administrację górniczą o nierozwiązanie konfliktu i dopuszczenie do kontrowersji na szczeblu rządowym.

„Bądźmy jednak szczerzy, po prostu przyznajmy, że arogancja niektórych jest przyczyną kontrowersji” – powiedział Jaczyński Deutsche Velle.

Fontanna

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.