Polska ogłasza pospolitego kota „inwazyjnym gatunkiem obcym”, ale Polacy się z tym nie zgadzają Życie

Wojciech Solarz, biolog z Polskiej Akademii Nauk, nie był przygotowany na publiczną reakcję, gdy uznał kota domowego za „inwazyjny gatunek obcy” w Polsce. Według informacji do bazy danych zostało już włączonych 1786 gatunków bez żadnych zastrzeżeń Powiązana prasa. Ale w lipcu ubiegłego roku te koty znalazły się na czarnej liście i wywołały ogromne kontrowersje w kraju. Solarz musiał iść do telewizji, aby wyjaśnić tę decyzję i PAN Opublikowano artykuł cytujący szkody, jakie koty wyrządzają ptakom i innym dzikim zwierzętom. Badanie przeprowadzone przez SGGW w Warszawie zostało ocenione w 2019 r. Koty domowe zabijają w Polsce 583 mln małych ssaków i 135 mln ptaków rocznie.

The Felis Catus Być może był uprawiany w kolebce wielkich cywilizacji starożytnego Bliskiego Wschodu około 10 tysięcy lat temu, wyjaśnia w swoim piśmie Polska Akademia, co ze ściśle naukowego punktu widzenia czyni go gatunkiem obcym Europie. „Jest to przeciwne wszelkim formom okrucieństwa wobec zwierząt” – podkreśla firma. Twierdzi również, że jego klasyfikacja była zgodna z wytycznymi UE. W rozporządzeniu UE 1143/2014 kot pospolity nie jest umieszczony na liście inwazyjnych gatunków obcych jako zagrożenie dla UE; Ale to nie dlatego, że koty są problemem dla lokalnej fauny, ale dlatego, że jest ich za dużo. Ze względu na hodowlę domową i masową obecność tego gatunku w środowisku naturalnym dodanie kota domowego do tej listy raczej nie zmniejszy jego wpływu.

Już w 2011 roku W międzynarodowym badaniu prowadzonym przez Radę Badań Naukowych (CSIC) stwierdzono, że zdziczałe koty są „jednym z najbardziej szkodliwych gatunków inwazyjnych dla kręgowców na wyspach”.”. Na przestrzeni dziejów jego działalność w tych środowiskach przyczyniła się do wyginięcia co najmniej 14% wymarłych kręgowców, potwierdził badacz Manuel Nogales z Instytutu Produktów Naturalnych i Agrobiologii CSIC. Od czasu udomowienia żbika afrykańskiego prawie 9000 lat temu, człowiek szeroko rozprzestrzenił ten gatunek, tworząc dzikie populacje na całym świecie, nawet na najbardziej odległych archipelagach, gdzie jego obecność jest szczególnie szkodliwa. Przykład: Pod koniec XIX wieku latarnik odwiedził Stephens Island (Nowa Zelandia) z rodziną, w tym ze swoją ciężarną kotką. DibblesZniknął endemiczny gatunek tego miejsca: ptak xenicus lyalli.

Zdziczałe koty polują na dziką zdobycz, nawet podczas żerowania, co ma wpływ na inne gatunki. Problem wykracza poza Polskę. Według badań prowadzonych przez dr Nogales, dzikie koty spowodowały już wyginięcie 33 gatunków zwierząt. Zagrażają również 8% gatunków wymienionych jako globalnie zagrożone przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody.

Dodanie kotów do polskiej listy gatunków inwazyjnych wywołało od dawna debatę publiczną. Dr. Solary próbowały złagodzić niezadowolenie opinii publicznej z danych. Niezadowolony naukowiec ośmielił niektóre media, aby wywołać fałszywe wrażenie, że jego firma prosiła o eutanazję zdziczałych kotów. Ekspert podkreślił, że jedyne, co zaleca, to aby właściciele kotów ograniczyli czas spędzany przez ich pupile na dworze w sezonie lęgowym. „Mam psa, ale nie mam nic przeciwko kotom” – powiedział Solares.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *