Polska ogłasza stan wyjątkowy na granicy z Białorusią | Międzynarodowy

Polska w czwartek ogłosiła stan wyjątkowy w dwóch prowincjach graniczących z Białorusią, blokując napływ nielegalnych migrantów ze względu na swoje bezpośrednie działania. Rząd Aleksandra Łukaszenki. Z tego samego powodu Litwa i Łotwa podjęły kroki w celu wzmocnienia swoich granic. Reżim miński państw granicznych i Unii Europejskiej planuje wykorzystać fale migracyjne jako „broń hybrydową” w odpowiedzi na sankcje nałożone przez federację.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w czwartek deklarację stanu wyjątkowego przez rząd w prowincjach Botlakia i Lublin. Środek ten, pierwszy zatwierdzony przez kraj od czasów komunizmu, ogranicza prawa do zgromadzeń i swobodę przemieszczania się na 30 dni w 183 gminach przygranicznych.

„Sytuacja na granicy jest trudna i niebezpieczna, a Polska odpowiada za swoje granice i granice zewnętrzne UE. Z gabinetu Dudy. Na krytykę prezydent odpowiedział, że „należy zważyć dwie rzeczy: z jednej strony bezpieczeństwo państwa, z drugiej wolności obywatelskie”. Nakaz ten powinien zostać skierowany do Parlamentu, gdzie może zostać odwołany.

Napięte środowisko

W ostatnich dniach grupy policyjne zwiększyły już ochronę imigrantów i mieszkańców regionu, podał Reuters. „Atmosfera jest generalnie gwałtowna, wszędzie pełno umundurowanych i uzbrojonych mężczyzn… przypomina mi to wojnę” – powiedziała agencji prasowej Marta Anna Kursinik z przygranicznego miasteczka Gringi.

Amnesty International ostrzegła Polskę przed ociepleniem dochodów na granicy i przypomniała, że ​​„na mocy międzynarodowego i unijnego prawa uchodźczego jest ona zobowiązana do zapewnienia osobistej oceny wszystkich wniosków o azyl”.

Śledź wszystkie wiadomości i czytaj bez ograniczeń Dołącz do EL PAÍS teraz

Zapisz się tutaj

Według niedawnego raportu polskich władz, w sierpniu do kraju próbowało przedostać się około 3500 osób, prawie 1000 aresztowań i około 2500 deportacji. Napięcia między UE a Łukaszenką narastają od najgorszych wyborów w 2020 roku. Polska, kraje bałtyckie i Unia Europejska zarzucają wykorzystywanie imigrantów jako „broni hybrydowej”.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook I Świergot, o en Nasz cotygodniowy biuletyn.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *