W czwartek Polska ogłosiła stan wyjątkowy w dwóch prowincjach graniczących z Białorusią, aby ograniczyć napływ nielegalnych migrantów, co przypisuje bezpośrednim działaniom rządu Aleksandra Łukaszenki. Z tego samego powodu Litwa i Łotwa podjęły również kroki w celu wzmocnienia swoich granic. Państwa graniczne i Unia Europejska oskarżają reżim w Mińsku o zorganizowanie fali migracji jako „broni hybrydowej” w odpowiedzi na sankcje nałożone przez blok.
Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w czwartek oświadczenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na wniosek rządu dla województw podlaskiego i lubelskiego. Środek ten, pierwszy na taką skalę zatwierdzony przez państwo od czasów komunizmu, ogranicza na okres 30 dni prawo do zgromadzeń i swobody przemieszczania się w 183 gminach przygranicznych.
„Sytuacja na granicy jest trudna i niebezpieczna, a Polska jako odpowiedzialna za swoje granice, jak również za granice zewnętrzne Unii Europejskiej, podjęła tę decyzję, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i bezpieczeństwo Unii Europejskiej” – powiedział rzecznik Blazy. Spichalskiego. Z szafy Dudy. Odpowiedział na krytykę: „Prezydent musiał zrównoważyć dwie rzeczy: bezpieczeństwo państwa z jednej strony i swobody obywatelskie z drugiej”. Dekret musi zostać przedłożony parlamentowi, który może go unieważnić.
napięte środowisko
Grupy pomagające migrantom i mieszkańcom tego obszaru powiedziały agencji Reuters, że w ostatnich dniach na tym obszarze już wzrosła obecność policji. „Ogólnie atmosfera jest gwałtowna, wszędzie są mężczyźni w mundurach i uzbrojeni… Przypomina mi to wojnę” – powiedziała agencji prasowej Marta Anna Korzenec, mieszkanka przygranicznego miasta Krinki.
Dołącz do EL PAÍS teraz, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń
Zapisz się tutaj
Amnesty International ostrzegła przed szybkimi powrotami na granicy i przypomniała Polsce, że „zgodnie z międzynarodowym i unijnym prawem uchodźczym jest ona zobowiązana do indywidualnej oceny wszystkich wniosków o azyl”.
Według ostatniego raportu władz polskich w sierpniu doszło do ok. 3500 prób wjazdu do kraju, ok. 1000 aresztowań i ok. 2500 wydaleń. Napięcia między Unią Europejską a Łukaszenką wzrosły od czasu sfałszowanych wyborów w 2020 roku. Polska, kraje bałtyckie i Unia Europejska oskarżają go o wykorzystywanie migrantów jako „broni hybrydowej”.
Śledź wszystkie międzynarodowe informacje w Portal społecznościowy Facebook I Świergot, o en Cotygodniowy biuletyn.
„Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie.”