Polska ogłasza stan wyjątkowy na swojej granicy z Białorusią | międzynarodowy

W czwartek Polska ogłosiła stan wyjątkowy w dwóch prowincjach graniczących z Białorusią, aby ograniczyć napływ nielegalnych migrantów, co przypisuje bezpośrednim działaniom rządu Aleksandra Łukaszenki. Z tego samego powodu Litwa i Łotwa podjęły również kroki w celu wzmocnienia swoich granic. Państwa graniczne i Unia Europejska oskarżają reżim w Mińsku o zorganizowanie fali migracji jako „broni hybrydowej” w odpowiedzi na sankcje nałożone przez blok.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w czwartek oświadczenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na wniosek rządu dla województw podlaskiego i lubelskiego. Środek ten, pierwszy na taką skalę zatwierdzony przez państwo od czasów komunizmu, ogranicza na okres 30 dni prawo do zgromadzeń i swobody przemieszczania się w 183 gminach przygranicznych.

„Sytuacja na granicy jest trudna i niebezpieczna, a Polska jako odpowiedzialna za swoje granice, jak również za granice zewnętrzne Unii Europejskiej, podjęła tę decyzję, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i bezpieczeństwo Unii Europejskiej” – powiedział rzecznik Blazy. Spichalskiego. Z szafy Dudy. Odpowiedział na krytykę: „Prezydent musiał zrównoważyć dwie rzeczy: bezpieczeństwo państwa z jednej strony i swobody obywatelskie z drugiej”. Dekret musi zostać przedłożony parlamentowi, który może go unieważnić.

Rzecznik rządu Dudy Błażej Spichalski na konferencji prasowej. Wypowiedzi wideo rzecznika na granicy polsko-białoruskiej.Reuters – Jakość (Reuters)

napięte środowisko

Grupy pomagające migrantom i mieszkańcom tego obszaru powiedziały agencji Reuters, że w ostatnich dniach na tym obszarze już wzrosła obecność policji. „Ogólnie atmosfera jest gwałtowna, wszędzie są mężczyźni w mundurach i uzbrojeni… Przypomina mi to wojnę” – powiedziała agencji prasowej Marta Anna Korzenec, mieszkanka przygranicznego miasta Krinki.

Dołącz do EL PAÍS teraz, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń

Zapisz się tutaj

Amnesty International ostrzegła przed szybkimi powrotami na granicy i przypomniała Polsce, że „zgodnie z międzynarodowym i unijnym prawem uchodźczym jest ona zobowiązana do indywidualnej oceny wszystkich wniosków o azyl”.

Według ostatniego raportu władz polskich w sierpniu doszło do ok. 3500 prób wjazdu do kraju, ok. 1000 aresztowań i ok. 2500 wydaleń. Napięcia między Unią Europejską a Łukaszenką wzrosły od czasu sfałszowanych wyborów w 2020 roku. Polska, kraje bałtyckie i Unia Europejska oskarżają go o wykorzystywanie migrantów jako „broni hybrydowej”.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje w Portal społecznościowy Facebook I Świergot, o en Cotygodniowy biuletyn.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *