Polska opisuje powrót Rosjan jako „dzień hańby” dla Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego

Polska opisuje powrót Rosjan jako „dzień hańby” dla Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego

Ta treść została opublikowana 28 marca 2023 – 16:38
minuty

Warszawa, 28 marca (EFE). Polski rząd określił wtorek jako „dzień hańby” dla Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) z powodu możliwego powrotu rosyjskich i białoruskich sportowców do sportu wyczynowego i zasugerował zbrodnie wojenne popełnione przez siły rosyjskie na Ukrainie.

„Co Rosja zrobiła tak pozytywnie, że jej sportowcy mogą wrócić na międzynarodowe zawody?” – napisał na swoim koncie na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Polski Piotr Wrzyk, odnosząc się do masakr, które miały miejsce w ukraińskich miastach, takich jak Bucza czy Irpen.

Reakcja polskiego polityka poszła w ślady niemieckiej minister spraw wewnętrznych i sportu Nancy Wesser, która nazwała decyzję MKOl „policzkiem w twarz” dla ukraińskich sportowców.

Komitet Wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zalecił we wtorek międzynarodowym federacjom i organizatorom zawodów sportowych, aby sportowcy z „paszportami rosyjskimi i białoruskimi” mogli uczestniczyć w nich „indywidualnie i neutralnie”.

Z drugiej strony nie zaleca się przyjmowania reprezentacji tych dwóch krajów – dodał po spotkaniu władzy wykonawczej w Lozannie (Szwajcaria) prezes Niemieckiego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach.

Bach podkreślił, że udział Rosjan i Białorusinów w igrzyskach paryskich nie jest jeszcze rozważany.

Sportowcy z Rosji i Białorusi oraz drużyny reprezentujące ich kraje nie brali udziału w międzynarodowych zawodach od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku, z nielicznymi wyjątkami, takimi jak profesjonalne korty tenisowe. EFE

gc-name / psh

© EFE 2023. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe jest wyraźnie zabroniona, bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencji EFE SA

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *