Polska otrzymuje barokowe obrazy zrabowane podczas II wojny światowej

Polska otrzymuje barokowe obrazy zrabowane podczas II wojny światowej

Dzieło o nieocenionej wartości, przypisywane Alessandro Turciemu i odkryte w Japonii, jest ostatnim z 600 skradzionych do tej pory dzieł sztuki, które udało się częściowo odzyskać Polsce.

Ponad 66 000 ofiar wojny pozostaje niewyjaśnionych, a dzień wcześniej obraz olejny został przekazany krajowi pochodzenia podczas uroczystości w polskiej ambasadzie w Tokio.

Minister kultury Piotr Kliński poinformował w Warszawie, że barokowe malarstwo znalazło się wśród dziesiątek tysięcy dzieł sztuki przejętych przez nazistów w czasie okupacji Polski w latach 1939-521. i 1945.

Jeśli chodzi o sposób opowiedzenia historii zrujnowanych dzieł, starszy urzędnik stwierdził, że są one zbyt delikatne do wykonania zadania i dokładnie wyjaśnił argumenty przemawiające za potrzebą ich zwrotu.

Nie jest to łatwe, ale po wielu negocjacjach ze stroną japońską Madonna wróciła z dzieckiem.

Mainichi Auction Inc. oraz właściciel obrazu postanowili bezpłatnie zwrócić go do Polski.

Obraz został zidentyfikowany przez ekspertów ministerstwa na aukcji w Tokio w 2022 roku i pochodził z kolekcji XVIII-wiecznego polskiego szlachcica Stanisława Kostki-Podockiego – podała AP.

Jak wynika z archiwów, po raz pierwszy wszedł w skład majątku innego polskiego szlachcica, Henryka Lubomirskiego, w Przeworsku w 1823 r., a po rozebraniu w czasie wojny został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku. Dekada. Od 1990.

jcm/dpm

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *