Kraków (Polska), 5 grudnia (EFE). – Minister kultury Piotr Gliński powiedział w poniedziałek, że „zrobi wszystko, co możliwe”, aby anulować sprzedaż skradzionego obrazu Wassily’ego Kandinsky’ego w Berlinie. Z Muzeum Narodowego w Warszawie w 1984 r.
Klinsky powiedział na konferencji prasowej, że zarówno kupujący, jak i licytator Krysbach Art Gallery „działali w złej wierze” i polegali na prawie niemieckim, które po 30 latach uniemożliwia jakiekolwiek roszczenia w tego typu działalności.
Dzieło, o którym mowa, pochodzące z 1928 roku, zostało sprzedane na aukcji 1 grudnia za 310 000 euro. Jego sprzedaż została zgłoszona rządowi przez polskich badaczy dziedzictwa, którzy przeczesywali międzynarodowy rynek dzieł sztuki w poszukiwaniu przedmiotów zrabowanych podczas II wojny światowej.
Jak zweryfikowano, w momencie sprzedaży na odwrocie obrazu znajdowały się stemple wskazujące, że należał on do Muzeum Warszawy, a Polska zgłosiła jego kradzież do Interpolu w 1984 roku.
Usłyszawszy tę wiadomość, polski premier Mateusz Morawiecki określił incydent jako „szokujący” i zasugerował podjęcie „środków politycznych i prawnych” w celu przywrócenia obrazu. Zwrócił również uwagę na trwający konflikt dwustronny o reparacje wojenne, których jego rząd żąda od Niemiec, co jest „sprawą zamkniętą” dla Berlina.
Zdaniem Morawieckiego prawo, które zezwoliło na aukcję Kandinsky’ego było „niemoralne”, „łamie zasady zaufania na rynku sztuki” i „godzi w interesy domów aukcyjnych i kolekcjonerów sztuki w całej Europie”.
Minister Klinsky obiecał w poniedziałek, że ustawa, która po 30 latach uniemożliwiłaby podjęcie kroków prawnych przeciwko wymianie tego typu dzieł sztuki, została „obszernie przedyskutowana z niemieckim rządem”.
„Niemcy utrzymują prawo, które jest sprzeczne zarówno z podstawowymi wartościami europejskimi, jak i najbardziej podstawową przyzwoitością” – powiedział minister. EFE
mag/gc/ah
EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencji EFE SA jest wyraźnie zabroniona.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”