Polska podnosi stopy procentowe po raz dziewiąty z rzędu

Ta zawartość została wydana 08 czerwca 2022 – 15:22

WARSZAWA, 8 czerwca (EFE) .- Rada Polityki Pieniężnej podjęła w środę decyzję o podniesieniu podstawowej stopy referencyjnej z 0,75% do 6%, dziewiąty z rzędu wzrost, aby ograniczyć ryzyko w długim okresie i przy wysokiej inflacji. Indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych wynosi 13,9%.

Decyzja Rady jest zgodna z oczekiwaniami rynku, większość z nich ma wzrosnąć o 0,75%, wynika z sondażu ekonomistów opublikowanego przez polską agencję BAP.

Podstawowa stopa referencyjna jest na najwyższym poziomie od czerwca 2008 roku.

Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o podwyższeniu oprocentowania kredytu lombardowego do 6,50%, stopy depozytowej do 5,50%, stopy dyskontowej do 6,05%, stopy dyskontowej do 6,05% oraz pozostałych stóp w takim samym stopniu. 6,10%

Rada konsekwentnie podnosiła opłaty od października 2021 r.; Przed tą datą podstawowa stopa referencyjna spadła do 0,10% z powodu kryzysu gospodarczego wywołanego epidemią.

W komunikacie wydanym po konkluzjach rada stwierdziła, że ​​dąży do ograniczenia ryzyka przekroczenia przez wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich długoterminowego celu inflacyjnego ustalonego przez Narodowy Bank Polski (NBP) oraz obniżenia oczekiwań inflacyjnych.

Według wstępnych danych z 31 maja inflacja w Polsce wzrosła w ubiegłym miesiącu do 13,9%, najwyższego wskaźnika od 1998 r., kiedy w kwietniu wyniosła 12,4%.

Cel NBP to 2,5% z jednoprocentową tolerancją.

Według Rady Polityki Pieniężnej głównymi czynnikami wzrostu cen w ostatnich tygodniach są ceny żywności, pośrednio związane z rosyjską inwazją na Ukrainę oraz wyższymi cenami energii.

Jednocześnie popyt jest wysoki, co pozwala firmom przesunąć koszty na ostateczną cenę.

Z drugiej strony Rada szacuje, że inflacja została ograniczona przez decyzję rządu o obniżeniu niektórych podatków.

W grudniu i styczniu polska administracja czasowo obniżyła do 31 lipca podatki pośrednie od energii elektrycznej i paliw w ramach tzw. „tarczy antyinflacyjnej”.

Ponadto do końca czerwca zostanie utrzymany obniżony VAT na żywność, nawozy i paliwo, a kilku przedstawicieli rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zaproponuje w środę przedłużenie go o kolejne trzy miesiące.

Czerwcowe posiedzenie Komisji Polityki Pieniężnej było pierwszym od czasu, gdy 12 maja, głosami konserwatywnej koalicji rządowej, Adam Klubiński, jej prezes i prezes Narodowego Banku Polskiego, został wybrany na drugą sześcioletnią kadencję.

Jego nominacja została skrytykowana przez opozycję, która oskarża kierowaną przez Klubinsky’ego radę o zbyt późne podniesienie stóp w 2021 r., co spowodowało wzrost wskaźnika cen konsumpcyjnych i gwałtowne podwyżki stóp procentowych przez NBP. EFE

lo / cph / mah

EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja Treści całości lub części Usług Efe jest surowo zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.