Polska podpisała umowę ze Stanami Zjednoczonymi na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w kraju

Premier Polski Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że Polska i Stany Zjednoczone podpisały porozumienie o przejęciu amerykańskiej firmy Westinghouse. Budowa elektrowni jądrowych w kraju w przyszłości.

„Silny sojusz polsko-amerykański gwarantuje powodzenie naszych wspólnych wysiłków. Po rozmowach z wiceprezydent USA Kamalą Harris i sekretarz Jennifer Granholm potwierdziliśmy, że nasz program jądrowy zostanie wdrożony. Niezawodna i bezpieczna technologia firmy Westinghouse Nuclear– potwierdził na swoim profilu na Twitterze.

Projekt, w który zaangażowana była amerykańska firma Westinghouse, obejmował budowę Elektrownia atomowa na PomorzuRozpocznie się w 2026 roku, a jego zakończenie zaplanowano na 2033, podała gazeta Rzeczpospolita.

Po tym, jak Warszawa przez lata podtrzymywała inicjatywę budowy elektrowni atomowej na półce, wojna na Ukrainie, połączona z kryzysem energetycznym i brakami w dostawach gazu, ponownie postawiła inicjatywę na stole.

Już w marcu 2021 roku amerykańska firma Westinghouse Electric ogłosiła zamiar zainwestowania w tego typu technologię w Polsce. Zgodnie z Programem Energetyki Jądrowej 2020 (PPEJ) urzędnicy planują rozwój 6 do 10 GW elektrowni w kraju.

Energia jądrowa, jak pamiętasz BloombergPlanuje również budowę stabilnych dostaw energii elektrycznej do Polski Inwestycja w morskie farmy wiatrowe i energię słoneczną W swoim celu osiągnięcia unijnego celu zerowej emisji netto do 2050 roku.

Ponadto polski rząd ogłosił dziś, że w najbliższy poniedziałek przeprowadzi w Seulu rozmowy na temat „następnego dużego programu nuklearnego”. Przypuszczalnie negocjacje w Seulu dotyczyły koreańskiej państwowej firmy KHNP, która z francuskim EDF rywalizowała z Westinghouse o koncesję na pierwszy zakład.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.