Polska: Prawo aborcyjne krytykowane po śmierci kobiety

Szpital w Polsce poinformował we wtorek, że lekarze i położne zrobili wszystko, co w ich mocy, aby uratować życie kobiety i jej płodu w sprawie, która zwróciła uwagę na nowe prawo aborcyjne w kraju.

30-letnia kobieta zmarła z powodu wstrząsu septycznego w 22. tygodniu ciąży. Jeden z prawników rodziny powiedział, że lekarze nie przeprowadzali aborcji, pomimo braku płynu owodniowego u płodu.

Aktywiści twierdzą, że kobieta zmarła jako pierwsza w wyniku niedawnego zakazu aborcji w Polsce.

Kobieta, zidentyfikowana tylko jako Isabella, zmarła we wrześniu, ale jej sprawa została upubliczniona dopiero w piątek, wywołując oburzenie wśród kilku Polaków i protesty w Warszawie, Krakowie i innych miastach. Ludzie zapalali świece w poniedziałek wieczorem, aby oddać hołd kobiecie.

Przed wprowadzeniem zakazu kobiety w Polsce mogły dokonać aborcji tylko w trzech przypadkach: jeśli ciąża była wynikiem przestępstwa, np. gwałtu, jeśli życie kobiety było zagrożone lub jeśli płód miał poważne wady. Ale Trybunał Konstytucyjny, pod wpływem konserwatywnej partii rządzącej, orzekł w zeszłym roku, że aborcja z powodu wad wrodzonych nie jest konstytucyjna.

Działacze na rzecz praw kobiet twierdzą, że lekarze w Polsce czekają na płód, który raczej nie umrze w macicy, zamiast dokonać aborcji.

Szpital, w którym zmarła kobieta, powiedział we wtorkowym oświadczeniu, że personel „dodał bólu” swoim bliskim i że zrobili wszystko, co w ich mocy, aby uratować kobietę i płód. Prawnik rodzinny powiedział, że kobieta opuszcza męża i córkę.

Szpital dodał, że sprawa jest badana przez prokuraturę, ale „wszystkie decyzje medyczne podejmowane były z uwzględnieniem przepisów prawa i norm postępowania obowiązujących w Polsce”.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *