Polska przekazuje Ukrainie cztery myśliwce

Według źródeł, wyżsi urzędnicy rosyjskiej obrony zatwierdzili przechwycenie amerykańskiego drona

Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley bierze udział w wirtualnym posiedzeniu Komitetu Łącznikowego ds. Bezpieczeństwa Ukrainy w Pentagonie 15 marca 2023 r. w Arlington w Wirginii. (Zdjęcie: Andrew Caballero-Reynolds — Poole/Getty Images)

Wysocy urzędnicy rosyjskiego Ministerstwa Obrony nakazali rosyjskim samolotom bojowym nękanie amerykańskiego drona nad Morzem Czarnym w tym tygodniu, według dwóch amerykańskich urzędników zaznajomionych z wywiadem.

Powiązanie najwyższych dowódców wojskowych z incydentem sugeruje, że piloci myśliwców nie działali nieuczciwie, ingerując w działanie amerykańskiego drona.

Jednak urzędnik amerykański powiedział, że obecnie nic nie wskazuje na to, by najwyżsi przywódcy polityczni Rosji – zwłaszcza ci na Kremlu, w tym prezydent Władimir Putin – wiedzieli z wyprzedzeniem o planowanym ataku.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział późną środę, że nękanie prawdopodobnie spotkało się z aprobatą wysokiego szczebla.

„Nasze samoloty, nasze drony są niemal nieustannie nękane przez rosyjskich pilotów. Powiedzieć, że jest to standardowy sposób robienia tego przez pilotów, że rosyjscy piloci robią to z własnej woli, to nieprawda” – powiedział Price w rozmowie z CNN Anderson Cooper. Środowa noc.

„Fakt, że byliśmy świadkami formowania się sił Federacji Rosyjskiej mówi nam, że istnieje przynajmniej jakaś autoryzacja wysokiego szczebla dla tego typu operacji” – dodał.

Nie jest jasne, czy wojsko postanowiło zaprojektować incydent, w którym bojownicy fizycznie wchodzili w interakcję z dronem.

„Wiemy, że przechwycenie było celowe. Wiemy, że agresywne zachowanie było zamierzone i wiemy, że było bardzo nieprofesjonalne i bardzo niebezpieczne” – powiedział na środowej konferencji prasowej przewodniczący Joint Chiefs gen. Mark Milley. „Rzeczywista interakcja rosyjskiego myśliwca z naszym UAV, fizyczny kontakt z nimi nie jest jeszcze pewna”.

Poza surowymi publicznymi i prywatnymi ostrzeżeniami przed rosyjską agresją w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, Milley starał się zminimalizować wszelkie bezpośrednie konsekwencje dla Rosji.

„Nie dążymy do konfliktu zbrojnego z Rosją i myślę, że w tym momencie musimy zbadać ten incydent i wyjść stamtąd” – powiedział Milley.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *