Polska przygotowuje się z nowymi czołgami M1A2 Abrams

Polska przygotowuje się z nowymi czołgami M1A2 Abrams

W Poznaniu, na zachód od Polski, dziesiątki żołnierzy Wojsk Lądowych (Wojska Łada) jest gotowych ze swoimi nowymi czołgami M1A2 Abrams SEP v2. Wraz z nimi dziesiątki techników i wykonawców z USA zapewniają wsparcie i szkolenia w początkowej fazie budowania zarodka personelu do obsługi i utrzymania przyszłej polskiej floty Abrams.

W lipcu ubiegłego roku Polskie siły lądowe rozpoczęły odbiór pierwszej partii czołgów M1A2 SEP v2 Abrams., który służy do tworzenia i szkolenia nowych zespołów. W sumie jest 28 czołgów Abrams plus odpowiadające im pojazdy wsparcia.

Jak pisaliśmy okazjonalnie, przybycie pierwszej partii siedmiu M1A2 SEP v2 jest częścią ambitnego programu doposażenia podjętego przez polski rząd. Dodano 250 czołgów M1A2 SEP v3, 116 M1A2 SEP v2, 26 M88A2 Hercules bojowe wozy ratownicze wraz z odpowiednimi pakietami logistycznymi, amunicją, bronią, sprzętem modernizacyjnym i pojazdami wsparcia. To tylko niektóre z wielu zamówień dla wojsk lądowych zrealizowanych w ostatnich miesiącach, a kilka z nich możemy wymienić. 180 czołgów K-2 Black Panther, 212 wozów bojowych artylerii K-9 ThunderPrawie 300 Wiele systemów wyrzutni K239 Chunmoo Tak 48 VCA AHS Krab i ich opancerzone pojazdy wsparcia.

Akademia Czołgów Abramsa

Jednym z wielu kroków, jakie Polska podjęła w celu wystrzelenia M1A2 na rynek, było utworzenie Akademii Szkolenia Czołgów Abramsa. Oficjalnie uruchomiona w sierpniu inicjatywa jest częścią współpracy między Stanami Zjednoczonymi a Polską, która doprowadziła do zakupu 250 czołgów w negocjacjach. Według raportu armii amerykańskiej.Zlokalizowany na Poligonie Biedruska ośrodek szkoleniowy jest zarządzany przez Biuro Zarządzania Programem Armii USA – Organizacje Walki Naziemnej.

Program Partnerski Abrams powstał w celu stworzenia podstaw interoperacyjności 18. Dywizji Zmechanizowanej Wojsk Lądowych oraz szkolenia uzupełniającego na czołgach Abrams. Polskie Dowództwo Generalne specjalnie wybrało 1. Dywizję Piechoty Armii Stanów Zjednoczonych, aby pomóc w zapoznaniu przyszłych załóg, mechaników i techników z unikalnymi systemami i procedurami M1A2 Abrams SEP v2 i v3.

Ogólna koncepcja projektu obejmuje wszystkie punkty związane z wprowadzeniem do eksploatacji systemu takiego jak czołg Abrams. Obejmuje szkolenia oficerów i podoficerów w zakresie ważnych pojęć, takich jak łączona taktyka broni, stabilność, organizacja i gaszenie pożarów. Kolejna faza programu obejmuje szereg afirmacji na małą skalę dostarczonych przez ekspertów w tej dziedzinie. Kursy te skierowane są do przyszłych polskich czołgistów, oficerów operacyjnych i szkoleniowych oraz oficerów obsługi technicznej w celu nabycia procesów planowania operacyjnego batalionu pancernego US Army.

Skala znaczenia programu wymagała zmiany statusu V Korpusu z siły rotacyjnej na siły stale stacjonujące w regionie, ze stałą liczebnością 350 amerykańskich żołnierzy i cywilów w Poznaniu.

Po zakończeniu procesu włączania M1A2 SEP w wersji 2 (v2) do usługi i M1A2 SEP wersja 3Polska będzie dysponować nową, wysoce zwrotną i zwinną stalową pięścią, zaprojektowaną w celu zapewnienia najwyższej przeżywalności i zdolności do prowadzenia ognia w ruchu oraz wspólnej interoperacyjności w celu wymiany informacji taktycznych i wsparcia. Leopard 2 z resztą floty i nowe K-2 Black Panthers, polskie siły lądowe będą miały jedną z najpotężniejszych flot pancernych w Europie.

Okładka: 18 Dywizja Zmechanizowana.

Reklama

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *