Polska przyłącza się do deklaracji G7 w sprawie pomocy dla Ukrainy

Polska przyłącza się do deklaracji G7 w sprawie pomocy dla Ukrainy

WARSZAWA, 22 stycznia (Sputnik). – Polska dołączyła w poniedziałek do raportu Grupy Siedmiu (G7) w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, poinformował polski premier Donald Tusk.

Polska przystąpiła dziś do deklaracji G7 przyjętej w Wilnie podczas szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w 2023 r. – powiedział Tusk na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

12 lipca ubiegłego roku podczas szczytu NATO w Wilnie członkowie G7 wydali deklarację na rzecz Ukrainy, w której wspomnieli o jej zobowiązaniach w zakresie bezpieczeństwa, ale – podobnie jak poprzednie obietnice Ukrainy – nie określili konkretnych dat ich wypełnienia. Przystąpienie do NATO.

Według gazety Fiancial Times dokument zawiera gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy, które można sformalizować w formie dwustronnych umów z Francją, Niemcami, Stanami Zjednoczonymi i innymi krajami w sprawie długoterminowego finansowania, dostaw zaopatrzenia wojskowego i szkolenia żołnierzy.

Mają nadzieję, że „gwarancje bezpieczeństwa” zostaną wprowadzone przed szczytem NATO w Waszyngtonie w 2024 roku.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nazwał posunięcie G7 „złym i niezwykle niebezpiecznym”, ponieważ takie gwarancje bezpieczeństwa dla Kijowa mogłyby mieć „bardzo negatywne konsekwencje w perspektywie średnio, długoterminowej i krótkoterminowej”.

Od 24 lutego 2022 roku Rosja kontynuuje na Ukrainie specjalną operację wojskową, której celem – zdaniem prezydenta Rosji Władimira Putina – jest ochrona ludności przed „ludobójstwem reżimu kijowskiego” oraz zajęcie się zagrożeniami bezpieczeństwa narodowego, które odzwierciedlają Postęp NATO. w kierunku wschodu.

Wiele krajów potępiło operację rosyjskich sił specjalnych na Ukrainie i wsparło Kijów bronią, darowiznami, pomocą humanitarną i sankcjami gospodarczymi wobec Moskwy. (Sputnik)

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *