Działania mające na celu zwiększenie zdolności obronnych Polski nie ustają. Państwowe Przedsiębiorstwo Wyposażenia Armii PGZ Porozumieno z Europejską Agencją Rakietową MBDA Opracowanie nowego pocisku przechwytującego średniego zasięgu, pierwotnie opracowanego dla Wielkiej Brytanii Kom. Nowa broń, opracowana w ramach wcześniejszego porozumienia między Warszawą a Londynem, przeznaczona jest do stosowania z platform morskich i lądowych.
Nowy sojusz, podpisany w formule porozumienia PGZ i MBDA, wywodzi się z porozumienia podpisanego pomiędzy rządami Wielkiej Brytanii i Polski w sprawie opracowania przyszłej wspólnej broni opartej na wspólnej modułowej rodzinie przeciwrakietowej. Rakiety przeciwlotnicze (Kom), z horyzontem do 2030 r. w ramach strategicznego partnerstwa Wielkiej Brytanii i Polski.
Nowy pocisk Cam-MR Uzupełnia poprzednie przejęcia Kom I Gra-ER O projekcie polskiego okrętu wojennego Mixnik i modernizacja obrony powietrznej kraju Filica+Obejmuje to organizację WisłaOpracowany przez czołowe amerykańskie organizacje Patriota I to Wąski Poziom średni obsługuje MBDA z PGZ.
Jak wyjaśnił szef PGZ, inicjatywa ma na celu „służyć polskim i brytyjskim siłom zbrojnym jako wspólna amunicja z podwójnym źródłem produkcji”. Sebastian Suałek. To, według słów dyrektora generalnego MBDA, Erica Berangera„Historyczny krok w kierunku naszych instytucji i opracowania europejskich rozwiązań dla bezpieczeństwa Europy”. Warszawa kilka miesięcy temu zrealizowała największe w Europie zamówienie na systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu NATOPoświęcając 1900 milionów funtów (ponad 2200 milionów euro według obecnych kursów wymiany) na zakup rakiet Kom I Małe dzieciZawiera 22 baterie.
Udział Polski w przyszłym rozwoju rodziny KomEuropejski producent wyjaśnia „wynik udanej współpracy między Wielką Brytanią a Włochami. Gra-ER”, wersja broni o zwiększonym zasięgu.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”