Polska rzuca wyzwanie UE i uznaje artykuł o sprawiedliwym procesie za niekonstytucyjny

Polski Trybunał Konstytucyjny skierował do Unii Europejskiej nowe wyzwanie, oraz oświadcza, że ​​artykuł Europejskiej Konferencji Praw Człowieka, który gwarantuje prawo do rzetelnego procesu sądowego, jest niezgodny z Konstytucją. Polska konstytucja utrzymuje kryteria, które polskie prawo stosowało już w innych sprawach, a nie prawo socjalne sprzeczne z traktatami UE.

Jak podają lokalne gazety, w środę orzekł polski TC Prawo do rzetelnego procesu sądowego jest niezgodne z konstytucją Pozwalając Europejskiemu Trybunałowi Praw Człowieka na zbadanie zasadności procesu wyboru sędziów w Trybunale Konstytucyjnym. Orzeczeniem tym polski TC odrzuca wyrok ETPCz w Strasburgu za naruszenie prawa dostępu firmy do „sądu ustanowionego ustawą”. Prokurator Generalny chciał zakwestionować orzeczenie i zapytał TK o konstytucję konferencji.

7 maja ETPC orzekł w sprawie Zero Floor przeciwko Polsce Firma, która domaga się odszkodowania od polskiego rządu za jeden ze swoich produktów, naruszyła jej prawo do rzetelnego procesu sądowego. Spółka, niezadowolona z oddalenia jej sprawy przez Sąd Konstytucyjny, ostatecznie odwołała się do Strasburga. Sędziowie ETPC uznali, że Polska naruszyła jej prawo do rzetelnego procesu, w szczególności zasadę Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, która gwarantuje prawo do bycia sądzonym przez sąd ustanowiony ustawą.

Strasburg uznał, że jeden z sędziów polskiego TK został powołany „nieregularnie” iw związku z tym organ ten nie jest „sądem ustanowionym ustawą”. Dzięki tej decyzji ETPC zakwestionował zasadność polskiego TC w wyniku zmian w procesie wyboru sędziów. Promowany przez radykalny konserwatywny rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Wniosek Parlamentu Europejskiego

Wszystko to wydarzyło się, gdy w październiku Parlament Europejski złożył pozew przeciwko Komisji Europejskiej za nieskorzystanie z mechanizmu pozwalającego na cięcia funduszy europejskich z naruszeniem przepisów prawa, jak w przypadku Polski i Węgier. Służby prawne parlamentu złożyły skargę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości Po tym, jak usłyszał go przewodniczący Izby Reprezentantów David Sasoli.

Pytanie brzmi, czy rozporządzenie o mechanizmie pozwalającym państwom kontrolować finansowanie socjalne zostało przyjęte w grudniu, kiedy braki demokratyczne państw zagrażały budżetowi UE. Komisja Europejska jeszcze z niego nie korzystała. Chociaż mechanizm ten nie jest skierowany do żadnego konkretnego kraju, Polska i Węgry są dwoma krajami europejskimi, które otworzyły praworządność i proces wydawania zezwoleń zagrażające prawom człowieka.

Czy ten artykuł był dla Ciebie interesujący? Potrzebujemy Twojego wsparcia, aby zagwarantować rzetelne, odważne i rzetelne informacje. Nasza wolność zależy również od Ciebie.


Subskrybuj ElNacional.cat

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *