Polska to wielka kraina w unii z Ukrainą

Polska to wielka kraina w unii z Ukrainą

We wczorajszej mszy Papież przypomniał o solidarności Polaków z rodzinami ukraińskimi, których życie wywróciło się do góry nogami po sześciu miesiącach wojny. Caritas Polska: Do tej pory przeznaczono 50 mln euro na zakwaterowanie 320 tys. osób i pomoc ponad 145 tys. dzieci.

Gabriella Serraso i Francesca Sabadinelli – Watykan

Nazywana jest granicą jedności, która oddziela Ukrainę od Polski. Świadczy o tym liczba osób, które przeszły na drugą stronę od początku wojny 24 lutego i następujący po nim exodus ludzi. Do Polski przyjechało pięć i pół miliona Ukraińców, z czego ponad trzy miliony przebywało tam na stałe lub na długo. Wszystkim z pomocą przyszedł polski Kościół katolicki, który według raportu swojego instytutu statystycznego za pośrednictwem parafii i zakonów przekazał około 50 mln euro, zapewnił mieszkanie dla 320 tys. osób i opiekę nad ponad 145 tys. dzieci. Swojego wsparcia udziela ponad tysiąc domów z różnych zgromadzeń zakonów żeńskich w Polsce i na Ukrainie.

Podczas audiencji w środę 17 sierpnia myśli Papieża skierowały się także ku wojnie na Ukrainie. Mając na uwadze tradycyjną pielgrzymkę do Częstochowskiego Sanktuarium w tych dniach, przypomniał o przyjmowanych w Polsce uchodźcach, w tym pielgrzymach ukraińskich odwiedzających Czarną Madonnę.

„Poparcie Kościoła dla uchodźców było niesamowite” – wyjaśnia. Dominika SilewskaDyrektor Biura Łącznikowego Caritas Polska.

Polska od lutego gości wielu uchodźców. Dzisiaj mija pół roku konfliktu: jaka jest sytuacja migrantów? Czy zmieniły się struktury recepcji? Czy są ludzie, którzy wrócili na Ukrainę?

Operacje wojskowe na wschodniej i południowej Ukrainie wymuszają nową falę migracji. Pogarsza się sytuacja humanitarna w tym kraju, brak mieszkań, problemy energetyczne związane z wyłączeniem Ukrainy z dostaw Rosji, ograniczone możliwości wsparcia ze strony władz ukraińskich. Do tej pory granicę polsko-ukraińską przekroczyło 5,5 mln osób. UNHCR przewiduje, że do końca roku w Polsce będzie 2,6 mln uchodźców. Niektórzy na pewno wrócą na Ukrainę. Niektórzy wyjeżdżają na chwilę, ponieważ chcą zobaczyć stan swoich domów i poznać przebywających w nich bliskich. Powracający często pochodzą z zachodniej Ukrainy lub innych miejsc, gdzie działania wojenne nie są ostre. Wielu uchodźców przebywających w Polsce chce tu żyć normalnie, mieć pracę, mieszkanie i posyłać dzieci do szkoły. Na początku wojny schronienie, lekarstwa, artykuły pierwszej potrzeby, żywność i pomoc w podróży były pilnie potrzebne. Obecnie duża część funkcji poświęcona jest pomocy w codziennym funkcjonowaniu. Na przykład Caritas organizuje letnie wakacje dla ukraińskich dzieci. Rozwijamy także duży program wsparcia psychologicznego. Ponad 30 ośrodków pomocy Caritas dla migrantów i uchodźców oferuje kompleksowe wsparcie, w tym naukę języka polskiego czy znalezienie pracy.

Otwórz drzwi: zrobili to Polacy z pomocą kościoła. Kim są bohaterowie tego zobowiązania? Młodzież, rodziny, stowarzyszenia? Jakie są odczucia odwiedzających Ukraińców?

Szacuje się, że Polacy uczestniczyli w 80% pomocy dla Ukrainy. Nawet globalnie jest bardzo wysoki. Dziś świat obserwuje nas, co wydarzyło się po 24 lutego. Niewiarygodne, jak wielką pomoc udzieliły rodziny, parafie, zakony, organizacje pozarządowe i instytucje. Trudno wymienić tych, którzy pomogli najbardziej, bo prawie wszyscy wnieśli swój wkład bez względu na wiek i status społeczny. Z raportu Instytutu Statystycznego Kościoła Katolickiego wynika, że ​​w Polsce parafie i organizacje wyznaniowe przekazały na pomoc uchodźcom z Ukrainy prawie 50 mln euro. 320.000 osób otrzymało schronienie i ponad 145.000 dzieci. Pomocy tej udziela ponad 1000 domów zakonnych różnych zgromadzeń zakonnych w Polsce i na Ukrainie. Od Ukraińców otrzymujemy wiele świetnych reakcji na zachowanie i postawę Polaków. Myślę, że wszystkie można określić słowem „dziękuję”.

Kiedy Papież mówi o Polsce, w tych tygodniach wspomina o sanktuarium Czarnej Madonny i Jasnej Górze, uświęcił też Matce Bożej Ukrainę i Rosję. Czy ta wiara jest teraz głęboko zakorzeniona wśród ludzi? Czy jest jakaś nadzieja, że ​​nadejdzie pokój i że dialog zwycięży?

Caritas Polska kontynuuje swoją działalność na rzecz pomocy ukraińskim uchodźcom w Polsce oraz prowadzi akcje humanitarne na Ukrainie. Tysiące ludzi, miliony przekazanych na pomoc finansową, ilustrują solidarność naszego społeczeństwa z naszymi sąsiadami ze wschodu. Polacy wykazywali dużą wrażliwość na cierpienie sąsiadów, zwłaszcza matek, dzieci i osób starszych. Łącznie pomoc Caritas dla naszych wschodnich sąsiadów szacowana jest na setki milionów euro. Z pewnością żałujemy, że ta wojna nigdy się nie zaczęła, ale niestety brutalny konflikt trwa. Sierpień w Polsce to szczególny czas poświęcony Matce Bożej. Jak nazwał to papież Franciszek, wielu wstanie ze swoich „wygodnych kanap”, weźmie udział w pielgrzymkach i przeżyje czas modlitwy w drodze. To czas refleksji nad ludzką egzystencją i błagania Matki Bożej o wstawiennictwo o pokój na ziemi. A Polaków łączy szczególna więź z Maryją, zwłaszcza z wizerunkiem Czarnej Madonny Jasnogórskiej. Ponadto w wielu parafiach i wspólnotach polskich słychać intencje modlitewne o pokój na świecie, zwłaszcza o Ukrainę. Wierzymy, że jest szansa na pokój i modlimy się o nią razem z mieszkańcami Ukrainy.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *