Polska, Turcja i Rumunia wspierają Ukrainę w obliczu rosyjskiego rozmieszczenia sił zbrojnych

Ta zawartość została wydana 23 kwietnia 2021 r. – 09:04

Bukareszt, ap. Od 2014 roku Kijów stoi w obliczu zbrojnego powstania bojowników wspieranych przez Moskwę.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Turcji i Rumunii zadeklarowali we wspólnym oświadczeniu podpisanym w Bukareszcie, że „potwierdzamy nasze zdecydowane zobowiązanie do zapewnienia naszym krajom wsparcia i pomocy naszym kolegom w Gruzji i na Ukrainie”.

W przemówieniu trzej ministrowie wyrazili poparcie dla „niepodległości, suwerenności i jedności regionalnej” obu krajów.

Po spotkaniu testowym ministrowie spraw zagranicznych Polski, Turcji i Rumunii spotkają się w piątek w Bukareszcie z kolegami z Ukrainy i Polski.

Wszystkie trzy kraje podkreśliły znaczenie polityki „zapobiegania i bezpieczeństwa” NATO i potwierdziły swoje zobowiązanie do umożliwienia „wschodnim sojusznikom” przystąpienia do sojuszu, co jest wyraźną wskazówką dla zainteresowanych krajów, takich jak Ukraina i Gruzja.

„Wymieniamy poglądy na temat sytuacji bezpieczeństwa we wschodniej części NATO” – czytamy w oświadczeniu, odnosząc się do „niepokojących operacji wojskowych” Rosji na Ukrainie i wokół niej.

Trzy państwa Sojuszu Atlantyckiego powinny uszanować zawieszenie broni podpisane przez Moskwę i Kijów w 2015 roku po wybuchu konfliktu zbrojnego na wschodzie Ukrainy i aneksji Krymu przez Rosję.

Spotkania odbywają się na najwyższym szczeblu w Bukareszcie, ponieważ Rosja ogłosiła wczoraj, że w najbliższy piątek rozpocznie wycofywanie wojsk stacjonujących we wschodniej Ukrainie w ostatnich tygodniach, co jest największym manewrem tego typu od 2015 roku.

Rozmieszczenie wojsk zaalarmowało NATO, które wysłało wojsko i broń do swoich państw członkowskich na wschodzie. EFE

mg / as / rml

© EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części Usług Efe jest wyraźnie zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencji EFE SA.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *