Polska woła Noaha Greila po komentarzach na Eurowizji

Polska woła Noaha Greila po komentarzach na Eurowizji

Izraelski piosenkarz Noah Grell został zaproszony do Polski przez władze tego kraju po „niepokojących” wypowiedziach podczas konkursu Eurowizji.

Komentarze Noaha Grella wywołały kontrowersje

Grell, przedstawiciel Izraela na Eurowizję, otrzymał najwyższą notę ​​z Polski, wywołując kontrowersje, twierdząc, że „12 punktów z Polski to zwycięstwo po tym, jak prawie cała rodzina Grellów zginęła w Holokauście”.

W odpowiedzi polski wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński zamieścił w mediach społecznościowych obszerną wiadomość, w której wyraził chęć zaproszenia piosenkarza do swojego kraju. Według Jabłońskiego wizyta pozwoli nam lepiej zrozumieć, dlaczego Grel tak myśli o Polsce i dlaczego jego poglądy są dla Polaków tak bolesne.

Incydent uwydatnił długotrwały spór między Izraelem a Polską w sprawie wysiłków Warszawy, by bagatelizować swoją odpowiedzialność za prześladowania i masowe mordy Żydów podczas Holokaustu.

Polskie postrzeganie Holokaustu

Według Jabłońskiego fakt, że Polska została uznana za pomocnika w zbrodniach nazistowskich, a nie za sprawcę, wynikał z braku wiedzy i niepełnego wykształcenia. Zauważył, że wyjazdy izraelskiej młodzieży do Polski dają Izraelczykom fałszywy obraz Holokaustu.

Podróże są częścią niedawnej umowy mającej na celu przywrócenie napiętych stosunków dyplomatycznych między Izraelem a Polską. Porozumienie było krytykowane w Izraelu za niedostateczne uwzględnienie polskiego współudziału w Holokauście.

Umowa ma na celu poprawę normalizacji stosunków między obydwoma krajami, z Polską, która jest jednym z najbardziej proizraelskich krajów w UE i ma napięte stosunki z Izraelem od czasu uchwalenia ustawy w 2018 roku. Uniemożliwiało oskarżanie Polski o zbrodnie nazistowskie.

Nowe podejście do studenckich wycieczek po Holokauście

Jabłoński zaznaczył, że nowe ramy wyjazdów studentów pozwolą na budowanie dobrych relacji między Polską a Izraelem, opartych na fakcie i wzajemnym zrozumieniu, że oba kraje są ofiarami nazistowskich zbrodni. Przekonywał, że takie podejście przyczyni się do ograniczenia negatywnych stereotypów oraz fałszywych i bolesnych doniesień, które dotykają miliony ludzi w Polsce.

Tradycyjnie żydowscy nastolatkowie z Izraela podróżują do Polski latem między 11. a 12. klasą, aby odwiedzić byłe nazistowskie obozy koncentracyjne i dowiedzieć się o Holokauście. Wycieczka jest uważana za rytuał przejścia w izraelskiej edukacji, ale wywołała kontrowersje z powodu różnic między Izraelem a Polską w kwestii historii Holokaustu i polskiego współudziału.

Polska w czasie okupacji hitlerowskiej

Polska, pierwszy kraj najechany i okupowany przez nazistów, ma udokumentowane przypadki współpracy Polaków z nazistami w prześladowaniu i mordowaniu Żydów, mimo że Polacy pomagali Żydom. Holokaust zabił sześć milionów Żydów, w tym około trzech milionów Żydów polskich, a główne nazistowskie obozy zagłady znajdowały się w Polsce.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *