Polska wysyła pomoc migrantom utkniętym na granicy

We wtorek polski rząd poinformował, że wysłał namioty, koce, generatory i inne materiały, aby pomóc grupie uchodźców i migrantów, którzy utknęli na granicy kraju z Białorusią przez ponad dwa tygodnie.

Polscy urzędnicy nalegali, aby grupa około 30 migrantów z Afganistanu, Iraku i innych krajów pozostała na ziemi białoruskiej. Powiedzieli, że na granicy czeka transport wspomagany przez rząd na pozwolenie wjazdu na Białoruś.

Polska i sąsiadujące z Białorusią kraje bałtyckie oskarżają również rząd w Mińsku o zachęcanie migrantów do wkraczania do ich krajów w odpowiedzi na sankcje Unii Europejskiej nałożone na białoruskich urzędników.

Premier Mateusz Morawiecki zaplanował we wtorek wizytę straży granicznej w regionie.

Opozycyjni politycy i organizacje humanitarne skrytykowały polski prawicowy rząd za to, że nie pomaga migrantom, którzy utknęli na granicy, którzy śpią na otwartej przestrzeni.

Agencja Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców zwróciła się do Polski o wpuszczenie grupy i zapewnienie im pomocy medycznej i prawnej.

Polska zakazała grupie przekraczania granicy, która jest częścią zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, mówiąc, że Białoruś próbuje zdestabilizować Polskę w odpowiedzi na sankcje. Blok sankcjonował Białoruś za stłumienie przez rząd sprzeciwu po spornej reelekcji Aleksandra Łukaszenki w sierpniu 2020 roku.

„Jeśli przyjmiemy tę grupę, następnym razem nie będzie to 10 czy 20, ale 1000, 2000 i 10 000” – powiedział wicekanclerz Polski Marcin Przydać.

Polska wcześniej zezwoliła na wjazd grupie dysydentów, którzy uciekli z Białorusi.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *