Kraków (Polska), ok. 2 (EFE).- Premier RP Mateusz Morawiecki w sobotę wezwał do zaostrzenia sankcji handlowych wobec Rosji, co jego zdaniem nie było skuteczne i poprosił o pomoc w załatwieniu wizyty. Uchodźcy z Ukrainy.
Na wspólnej konferencji prasowej z marszałkiem Parlamentu Europejskiego Roberto Metzolą Moravicki zauważył, że obowiązujące już sankcje „przestały działać, o czym świadczy powrót kursu rubla do pozycji sprzed okupacji wobec Ukrainy”.
Z przejścia granicznego w Otwocku, do którego codziennie przybywają tysiące uchodźców, polski szef podziękował Metzoli za wsparcie, zakończył wizytę w Kijowie i złożył oficjalną wizytę w Polsce.
„Oprócz sankcji potrzebujemy prawdziwych pieniędzy, nowych funduszy europejskich, aby pomóc ludziom tutaj (istniejącym) i dać im możliwość normalnego życia” – zadeklarował polski lider.
„Niektórzy europejscy przywódcy już mówią o powrocie do normalności, ponieważ znajdują się pod presją wielkich korporacji” – powiedział Moraviki, dodając, że wojna wysiedliła z Ukrainy około 4 mln osób, a prawie dwie i pół z nich przybyło. w Polsce.
Przyznał jednak, że ich liczebność nie wystarczyła do pokonania stanu rzeczy na Ukrainie.
Według Moraviki, rosyjski prezydent Władimir Putin „podpalił całą Ukrainę i wciąż zastanawia się, czy Europa ma wystarczająco dużo gaśnic”, ale „jeśli Europa jest słaba, będzie upokorzona i niebezpieczna”. Skończył.
Polski rząd ogłosił niedawno plan „ograniczenia” importu gospodarki i energii, a Moraviki ogłosił w środę, że Polska zrobi „wszystko, co możliwe”, aby zatrzymać import węgla z Rosji i kupować rosyjską ropę jeszcze w tym roku.
Unia Europejska (UE) zażądała od Rosji nałożenia podatku na węglowodory, a polski premier kilka dni temu zażądał, aby zamiast zamrozić aktywa rosyjskich oligarchów, ich aktywa zostały skonfiskowane, a pieniądze „wykorzystane na pomoc”. W restrukturyzacji Ukrainy.
mag / cph / amg
© EFE 2022. Redystrybucja i reemitowanie całości lub części treści Usług Efe jest surowo zabronione bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”