Polska zarejestrowała ponad 7500 wniosków azylowych w 2021 r. w wyniku kryzysu migracyjnego na Białorusi

Madryt, 14 lat. (Europejska prasa) –

Według Polskiego Urzędu Imigracyjnego kryzys migracyjny zarejestrowany w 2021 r. na granicy białorusko-polskiej doprowadził do wzrostu liczby wniosków azylowych w tym kraju. W ubiegłym roku zarejestrowano około 7700 wniosków.

„Sytuacja wewnętrzna na Białorusi, wydalenie afgańskich pomocników z polskiej armii i ambasady oraz relokacja obywateli Iraku przez Białoruś miały silny efekt relokacji” – napisali urzędnicy w komunikacie.

I tak około 2300 tych wniosków złożyli obywatele Białorusi, około 1800 obywatele afgańscy, 1400 Irakijczycy, około tysiąca Rosjanie i około 260 Ukraińców.

Według agencji informacyjnej Sputnik około 50 procent ubiegających się o azyl jest w wieku od 18 do 40 lat, a 32 procent to osoby nieletnie.

Do 2020 r. Urząd Imigracyjny wskazał, że zweryfikowano około 4700 wniosków o azyl, z których wydano 2155, a kolejne 1460 odrzucono. Większość to obywatele Rosji i Iraku.

Aby władze mogły przyznać azyl, wnioskodawca musi udowodnić, że jest narażony na nękanie i że jego życie jest zagrożone na ich terytorium. Czas rozpatrywania wniosków wynosi około sześciu miesięcy.

Tysiące migrantów, głównie z Iraku i innych krajów Bliskiego Wschodu, próbowało przekroczyć granicę do UE od zeszłego roku. Polskie władze ogłosiły stan wyjątkowy na terenach przygranicznych z Białorusią i rozlokowanych wojsk.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *