Polska zawetuje unijną reformę imigracyjną, co będzie postrzegane jako „mandat” Brukseli

Polska zawetuje unijną reformę imigracyjną, co będzie postrzegane jako „mandat” Brukseli

Warszawa (AFP) – W czwartek polski rząd ogłosił, że zawetuje reformę imigracyjną Unii Europejskiej (UE) i potępi „dyktowanie Brukseli i Berlina” na dziesięć dni przed wyborami do organów legislacyjnych w kraju.

Pierwsza zmiana: Ostatnia zmiana:

1 minuta

Ambasadorowie 27 państw członkowskich UE osiągnęli w środę przełomowe porozumienie w sprawie przyspieszenia reformy Traktatu o migracji i azylu.

Do porozumienia doszło na krótko przed piątkowym szczytem grupy w hiszpańskiej Granadzie.

Austria, Słowacja i Czechy wstrzymały się od głosu w referendum, natomiast Polska i Węgry wstrzymały się od głosu.

„Dlaczego mamy poddawać się dyktatowi Brukseli i Berlina?” – pytał przed szczytem premier Mateusz Morawiecki, szef polskiego rządu nacjonalistyczno-populistycznego.

„Zdecydowanie mam zamiar to zawetować” – powtarzał kilkakrotnie podczas wspólnego oświadczenia z prezydentem Andrejem Dutą.

Aby tekst został ratyfikowany, musi zostać przegłosowany kwalifikowaną większością głosów, tak aby Polska ani Węgry nie mogły zawetować reformy.

Po formalnym przyjęciu poszczególnych tekstów reformy (po negocjacjach z parlamentem) przepisy zostaną nałożone na wszystkie państwa członkowskie, a także te, które głosowały przeciw.

W krajach, które nie egzekwują prawa, mogą zostać wszczęte postępowania w sprawie naruszenia przepisów.

Zarówno Morawiecki, jak i Duda wezwali swoich towarzyszy do wzięcia udziału w kontrowersyjnym referendum w sprawie imigracji, które odbywa się równolegle z wyborami do organów legislacyjnych 15 października.

Reforma umowy migracyjnej ma na celu zorganizowanie zbiorowej reakcji na napływ dużej liczby migrantów do państwa UE, jak miało to miejsce podczas kryzysu uchodźczego w Syrii w latach 2015 i 2016.

Nowe porozumienie ma na celu przedłużenie okresu przetrzymywania migrantów na zewnętrznych granicach obozu i skłonienie krajów mniej bezbronnych do wniesienia wkładu w postaci przyjmowania migrantów lub pokrywania kosztów.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *