Polska zgadza się na zakup 486 rakiet Himars za 10 miliardów euro

Polska zgadza się na zakup 486 rakiet Himars za 10 miliardów euro

Kraków (Polska), (EFE) – Minister obrony narodowej RP Mariusz Błaszak ogłosił za pośrednictwem portali społecznościowych zatwierdzenie kontraktu na otrzymanie od Stanów Zjednoczonych 486 wyrzutni rakiet M142 HIMARS, które będą się składać z 27 eskadr.

Jak wynika z komunikatu MON, zamówienie obejmuje transfer technologii, integrację z systemem zarządzania walką TOPAZ oraz montaż tych systemów na polskim podwoziu JELCZ.

Zakup o wartości około 10 miliardów euro zamyka zakontraktowanych już na rok 2019 18 wyrzutni HIMARS o wartości ponad 400 milionów euro, których pierwsze egzemplarze niedawno przybyły do ​​Polski.

Według polskich urzędników, po zakończeniu integracji pierwszego HIMARS-a z systemem TOPAZ (integrującym drony, czołgi i stacje radarowe), będzie on gotowy na przyjęcie i rozmieszczenie 486 nowych wyrzutni rakiet, co docelowo jest planowane. 2025.

Niedawno Polska ogłosiła utworzenie w swoim regionie centrum logistycznego, które będzie zarządzać i naprawiać nie tylko swoje wojsko, ale także HIMARSy innych krajów.

Podobnie Ministerstwo Obrony Narodowej zapewnia w swoim oświadczeniu, że „planowane jest wydanie polskim przedsiębiorstwom zamówień na dostawę wozów dowodzenia, zabezpieczenia technicznego, amunicji oraz pojazdów ratowniczo-ewakuacyjnych”.

Jak podaje polska prasa, w maju Warszawa sformalizowała swoje zapytanie do Waszyngtonu o dostawę „około 500” wyrzutni HIMARS, na co producent Lockheed Martin odpowiedział, że jest w stanie zrealizować jedynie zamówienie na 200 sztuk.

M142 HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) to system artylerii rakietowej dalekiego zasięgu o dużej mobilności, który w przeciwieństwie do innych wyrzutni rakiet napędzanych kołami gąsienicowymi wykorzystuje podwozie kołowe, aby zapewnić większą mobilność.

Systemy te mogą być przenoszone przez polski wojskowy samolot Hercules C-130 w wybranym przez Polską wariancie ATACMS, który ma zasięg około 300 km.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *