Jana Strupczewskiego
Bruksela2 grudnia – Polska zaakceptowała umowę UE ograniczającą cenę rosyjskiej ropy do 60 dolarów za baryłkę, co pozwala UE na formalną ratyfikację umowy do końca tygodnia, powiedział ambasador Polski w piątek. UE, Andrzej Sados.
Warszawa zastrzegła zgodę na porozumienie w sprawie zbadania mechanizmu dostosowawczego w celu utrzymania pułapu poniżej cen rynkowych, zmuszona do negocjacji w celu zmniejszenia rosyjskich dochodów i ograniczenia zdolności Moskwy do finansowania wojny. Ukraina.
Satos powiedział, że mechanizm ostatecznego porozumienia utrzyma przedział cenowy co najmniej 5% poniżej ceny rynkowej.
Pułap cenowy zaproponowany przez kraje Grupy Siedmiu (G7) ma na celu zmniejszenie wpływów Rosji ze sprzedaży ropy przy jednoczesnym uniknięciu skoku światowych cen ropy po wejściu w życie 5 grudnia unijnego zakazu importu rosyjskiej ropy.
Po zatwierdzeniu umowy przez Polskę w piątek, UE rozpoczęła pisemną procedurę formalnego zatwierdzenia umowy przez 27 krajów UE, której szczegóły zostaną opublikowane w Dzienniku Prawnym UE w niedzielę.
Pułap cenowy G7 pozwoliłby krajom spoza UE na dalszy import rosyjskiej ropy drogą morską, ale zakazałby firmom żeglugowym, ubezpieczeniowym i reasekuracyjnym obsługi rosyjskich ładunków na całym świecie, chyba że są one sprzedawane po cenach poniżej pułapu cenowego.
Główne światowe firmy żeglugowe i ubezpieczeniowe w krajach G7 stwierdziły, że pułap cenowy utrudni sprzedaż ropy do Moskwy po wyższych cenach.
Wstępna propozycja G7 z zeszłego tygodnia ustalałaby maksymalną cenę na 65 do 70 dolarów za baryłkę, bez mechanizmu dostosowawczego. Polska, Litwa i Estonia opowiadały się za niższymi cenami, ponieważ rosyjska ropa Urals była już w cenie niższej.
Rosyjska ropa Urals kosztowała w piątek po południu 67 USD za baryłkę.
Kraje UE od wielu dni walczą o szczegóły, dodając do umowy inne warunki, w tym rewizję pułapu cenowego w połowie stycznia, a następnie co dwa miesiące, według dyplomatów i dokumentu UE, do którego Reuters dotarł w czwartek.
Dokument stwierdza również, że 45-dniowy „okres przejściowy” będzie miał zastosowanie do statków załadowanych rosyjską ropą przed 5 grudnia i wyładowanych w miejscu docelowym przed 19 stycznia 2023 r.
„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman.”